Leśna wyprawa Koła Historyczno-Przyrodniczego uczniów z Łapsz

Fot. Arch. szkoły 2015.05.24 18:40 / news / czytano 2567 / opinie 0

Wszystkie kolory wiosny w majowo - piątkowe popołudnie podziwiała grupa uczniów Koła Historyczno - Przyrodniczego z łapszańskiego Zespołu Placówek Oświatowych podczas wyprawy do leśnej ... głuszy.

Dosłownie, bo dotarliśmy daleko w głąb leśnych ostępów – dobrych parę kilometrów od wsi -  gdzie nie było słychać żadnych oznak cywilizacji. Był tylko las. A dokładnie był to las znajdujący się pod opieką Nadleśnictwa Krościenko, a naszym przewodnikiem był leśniczy Pan Stanisław Tkaczyk.
 
Celem naszym było dotarcie do rezerwatu Niebieska Dolina stworzonego w 1963 roku by chronić  naturalny fragment zespołu buczyny karpackiej, która pierwotnie porastała nasze góry, a za sprawą człowieka (XIX w. - zapotrzebowanie przemysłu na drewno) zastąpiono ją masowo sadzonym świerkiem. Poprawianie natury okazało się fatalne w skutkach i dziś próbuje się przywracać pierwotne naturalne zbiorowiska buczyny. Wszyscy z ciekawością spoglądaliśmy na świeże i zielone liście buków, na niebieskawy odcień ich pni i wielkie widoczne z daleka olbrzymy porastające zbocza góry.
 
To prawdziwy wielki las, taki jakiego obrazu pełnego zapachu, ciszy i barw nie oddadzą żadne zdjęcia. Uczniowie zaciekawieni tym, co widzieli pytali Pana Leśniczego m.in. o rysie i wilki, które  tu można spotkać. Podczas leśnej wędrówki podziwialiśmy też precyzyjnie zaprojektowane bobrze tamy wykonane przez same bobry. Lekcja o lesie w terenie znakomicie udała się, a naładowani zieloną energią lasu wróciliśmy z leśnej ciszy do … domów. 
 
Wyprawa ta nie doszła by do skutku gdyby nie przychylność Nadleśnictwa Krościenko i pomoc Pana Leśniczego z Łapsz Niżnych. Dziękujemy! 

Autor: Barbara Kowalczyk
Zdjęcia: Arch. szkoły
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij