Obchody 120-lecia Oddziału Pienińskiego PTTK

Fot. 2013.08.09 16:25 / news / czytano 2620 / opinie 0

W dniach 16-18 sierpnia br. Oddział Pieniński PTTK w Szczawnicy i Krościenku n/D będzie świętował swoje 120-lecie istnienia.  

Zarząd Oddziału Pienińskiego PTTK w Szczawnicy oraz Zarząd Oddziału PTTK w Krościenku zapraszają na obchody 120 rocznicy zorganizowanej turystyki górskiej w Pieninach, która przejawiała się w statutowych programach i dokonaniach Oddziału Pienińskiego: Towarzystwa Tatrzańskiego, Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego, obecnie kontynuowanego w Polskim Towarzystwie Turystyczno-Krajoznawczym.
 
Oddział Pieniński w Szczawnicy zrodził się w 1893 roku, jako czwarty po stanisławowskim, kołomyjskim i lwowskim, zatem w obecnych granicach Polski jest najstarszej proweniencji, działającym nieprzerwanie, o niezaprzeczalnych zasługach dla kraju i Pienin. Zapisał się w historii zagospodarowaniem turystycznym regionu, uprzystępnianiem i propagowaniem gór, utrzymywaniem patriotyzmu na południowych kresach, był prekursorem sportu narciarskiego i kajakowego w Pieninach, dziś dyscyplin rozwijających się w klubach sportowych.
 
W programie w piątek 16. sierpnia (Szczawnica): od godziny 9.00 rajdy turystyczne na trasach pieszych i rowerowych, o godzinie 12.00 uroczystość oficjalna, prezentacja i zwiedzanie Muzeum KTG przy schronisku „Orlica”z okazji 25-lecia istnienia Ośrodka. Oprowadzał będzie gospodarz ośrodka Ryszard M. Remiszewski. Od godziny 15.00 w Kinoteatrze Pieniny w Szczawnicy uroczyste rozpoczęcie obchodów, wręczenie odznaczeń i wyróżnień, spotkanie z podróżnikiem a około godziny 17.30 biesiada turystyczna w Restauracji Czarda. 
 
Sobota 17. sierpnia (Szczawnica): O godzinie 10.00 odsłonięcie Kamienia podróżnika Tony’ego Halika przez Panią Elżbietę Dzikowską w Alei Podróżników, o godzinie 11.00 uroczyste nadanie Bacówce pod Bereśnikiem imienia Edwarda Moskały oraz imprezy towarzyszące - spacery  piesze i rowerowe. Po południu o godzinie 16.00 koncert zespołu "Wolna Grupa Bukowina" na scenie Placu Pod Kolejką na Palenicę. 
 
Niedziela 18. sierpnia (Krościenko n/D): Msza święta o godzinie 9.00 w Kościele pw. Wszystkich Świętych, od 10.00 spływ przełomem Dunajca i zwiedzanie wystawy w siedzibie Pienińskiego Parku Narodowego, spacer do źródeł mineralnych w Krościenku n/D. około godziny 14.30 w krościeńskim Amfiteatrze Pod Wierzba rozpoczną się występy sceniczne lokalnych orkiestr i kapeli. 
 
Komitet Honorowy obchodów objęli; Marek Sowa Marszałek Województwa Małopolskiego, Krzysztof Faber Starosta Nowotarski, Leszek Zegzda Prezes Małopolskiej Organizacji Turystycznej, Grzegorz Niezgoda Burmistrz Miasta i Gminy Szczawnica oraz Andrzej Mańkowski Thermaleo sp. z.o.o
Autor: Oprac. red.
Źródło: pttk.szczawnica.pl
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij