Podsumowanie Kolonii Letniej 2015 z Wejherowa

Fot. M & L Kozub 2015.07.17 11:37 / news / czytano 2750 / opinie 0

Wymiana kolonijna młodzieży szkolnej pomiędzy Gminą Ochotnica Dolna a Gminą Wejherowo odbyła się w tym roku w pierwszej połowie lipca.

W ramach podpisanego pomiędzy Stanisławem Jurkowskim a Henrykiem Skwarło - Wójtami obu gmin porozumienia, my zapewniamy nocleg, wyżywienie, opiekę medyczną, program pobytu oraz transport powrotny dla 40 uczniów z Gminy Wejherowo, w zamian otrzymujemy takie same usługi dla naszych dzieci nad morzem.

Celem wymiany jest wzajemna promocja Gmin, prezentacja specyfiki lokalnej historii oraz kultury (gwara, tradycja, zabytki), ukazywanie walorów środowiska przyrodniczego i krajobrazowego, stwarzanie możliwości, warunków do wzajemnej komunikacji i zawierania relacji koleżeńskich z dziećmi oraz młodzieżą ze środowiska lokalnego.

W tym roku turnus trwał od 1 do 14 lipca. Organizacją jak w poprzednich latach zajął się Zespół Obsługi Finansowej Szkół, który na potrzeby kolonii zatrudnił kierownika, ratownika medycznego oraz przewodnika górskiego.

Kolonię prowadziła Anna Piszczek nauczycielka Zespołu Szkolno Przedszkolnego w Tylmanowej, która tę funkcję pełniła również w ubiegłym roku.

Plan kolonii obejmował 5 wycieczek wyjazdowych:
- Szczawnica: zwiedzanie miasta, Muzeum Pienińskie,  wąwóz Homole,
- Zakopane: wyjazd na Gubałówkę i Butorowy Wierch, zwiedzanie miasta i skoczni narciarskiej;
- zamek w Niedzicy i Czorsztynie, rejs po jeziorze, Park Miniatur Zabytków Podtatrza,
- spływ przełomem Dunajca,
- Stróże Muzeum Pszczelarstwa, Stary Sącz.

a także wycieczki piesze po Gminie Ochotnica Dolna:
- Punkt Oporu „Wietrznica”,
- „Kalwaria tylmanowskia”, 
- Błyszcz 
- Kotelnica
- kościół pod w. św. Mikołaja w Tylmanowej

W czasie wolnym od zwiedzania koloniści uczestniczyli w wielu konkursach, zajęciach sportowych, warsztatach origami i malowania na szkle, oglądali filmy lub bawili się na dyskotece.

Na uroczyste podsumowanie kolonii w dniu 11 lipca zorganizowaliśmy dla uczestników kolację przy grillu, w czasie której przekazaliśmy pamiątki regionalne i foldery Gminy Ochotnica a młodzi Kaszubi przygotowali występ ze scenkami w języku kaszubskim, pokazami tanecznymi, śpiewem i przepiękne łabędzie origami dla organizatorów. 

Wójt Gminy Stanisław Jurkowski zachęcił gości do kolejnych powrotów w całymi rodzinami w nasze najpiękniejsze w Polsce strony, gdzie zawsze będą czekać na nich dobrzy i otwarci górale.

Dodatkowo poza planem Wójt zorganizował na 12 lipca autobus szkolny aby koloniści mogli chociaż z okien autobusu zwiedzić Ochotnicę od Rzeki aż do Przełęczy Knurowskiej i obejrzeć występ zespołu Bahamas w amfiteatrze w Ochotny Górnej.

Rankiem 14 lipca młodzież z Gminy Wejherowo wyjechała wynajętym przez nas autokarem, z suchym prowiantem, nowopoznanymi przyjaciółmi i bagażem miłych wspomnień – aby dłużej o nas pamiętać każde z dzieci otrzymało nagraną płytę DVD ze zdjęciami z całego ich pobytu.

Autor: Lucyna Kozub
Zdjęcia: M & L Kozub
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij