Raduje się serce...

Fot. Zdzisław Soliwoda 2014.11.09 19:30 / news / czytano 2953 / opinie 6

Raduje się serce, raduje się dusza, gdy Pierwsza Kadrowa na wojenkę rusza - akademia przygotowana przez uczniów Publicznego Gimnazjum im. Jana Pawła II w Krościenku n.D.

Jak co roku w niedzielę poprzedzającą Narodowe Święto Niepodległości uczniowie Publicznego Gimnazjum im. Jana Pawła II w Krościenku n.D. przygotowali montaż słowno-muzyczny. Po sumie w krościeńskim kościele parafialnym wspomniani uczniowie z Koła Żywego Słowa, prowadzonego przez Panią Marię Kurpiel oraz uczniowie gimnazjalnego koła muzycznego, prowadzonego przez Panią Jolantę Ciesielkę przedstawili wspomniany program licznie zebranej widowni. Młodzi artyści i recytatorzy swoją postawą i zaangażowaniem wyrazili wdzięczność i uznanie wszystkim tym, którzy walczyli i ginęli za naszą wolną Polskę.

Zaprezentowana poezja, narracje i pieśni legionowe tworzyły wyjątkowy klimat, który specyficznie wiąże się z dniem 11 listopada. W oczach widzów pojawiały się łzy wzruszenia. Krościeńska młodzież przeniosła słuchaczy do czasów, gdy Polacy utracili wolność na długie 123 lata. Mogliśmy prześledzić tragiczne losy powstańców, skutki rusyfikacji i germanizacji, niespełnione nadzieje poetów.

W przedstawieniu zostało szczególnie podkreślone wydarzenie sprzed wieku. Dokładnie w 1914 roku wybuchła I wojna światowa. Był to moment przełomowy dla Polaków. Konflikt między zaborcami dawał szansę na wskrzeszenie polskiej państwowości. Nadzieje, jakie Polacy wiązali z Józefem Piłsudskim uzasadniały potrzebę udziału w wojnie prowadzonej przez obce armie i pozwalały przetrwać chwile, te najgorsze, gdy polscy żołnierze stawali do bratobójczej walki w „dwóch wrogich sobie
szańcach”. Epizod sprzed stu lat, jakim był wymarsz Pierwszej Kompanii Kadrowej z Krakowa w kierunku Warszawy, obalenie rosyjskich słupów granicznych, to wszystko stanowiło początek "drogi do wolności".
 
Przedstawienie przybliżyło nam ludzi, którym od 11 listopada 1918 roku zawdzięczamy wolność, poczucie dumy narodowej, możliwość pielęgnowania polskich tradycji oraz honorowania bohaterów. Dzisiejsza uroczystość była okazją, aby w natłoku codziennych spraw znaleźć z występującą  młodzieżą czas na zadumę i wspomnienie o bohaterach minionych czasów.
Autor: Zdzisław Soliwoda
Zdjęcia: Zdzisław Soliwoda
Dodaj do:


Ostatnie komentarze

Propozycja dla dyrektora Gimna2014.11.10 19:11
Oczywiście wielkie słowa uznania dla dzieci i nauczycieli. Tylko jak dzieci będą starsze, to nie będą wiedzieć kiedy świętować. Będą nauczone, że np. w piątek przed weekendem należy się bawić na zabawie , a święta zaczynają się w listopadzie jak w galeriach, natomiast święta wielkanocne zaczynają się w czwartek , bo od środy nie idzie się do szkoły. Szkoda że nasi nauczyciele nie uczą poprawnych zachowań . 11 listopad też jest dniem wolnym od pracy.
dag2014.11.10 18:11
nie rozumiem dlaczego zniknął wczorajszy komentarz...wolność słowa na portalu widać nie istnieje...więc powtórzę: w ubiegłym roku również w oczach widzów pojawiły się łzy...
wielkie słowa uznania2014.11.10 17:11
wielkie słowa uznania dla uczniów, dyrektora i nauczycieli Gimnazjum im, Jana Pawła II za to, że przygotowują przedstawienia takze w kościele, takze w niedziele w dniu wolnym od pracy , dzieki temu kazdy komu zalezało mógł być, oczywiscie zawsze się znajdzie ktoś kto nie jest zainteresowany przyjsciem na przedstawienie tylko szuka dziury w całym, ale naprawdę: wielkie słowa uznania za dobry przykład
Propozycja dla dyrektora Gimna2014.11.10 17:11
Szkoda tylko ,że jest to akademia " na" 11 listopada. Nie uczymy dzieci świętować "w dniu" 11 listopada. W ten sposób marnujemy wysiłek dzieci i pani Kurpiel Panie dyrektorze czyż nie jest to prawda? Co nam szkodzi przeżyć taką uroczystość 11 listopada po mszy za Ojczyznę o godz. 17 ? Dlaczego zawsze dopasowujemy wszystkie okoliczności do swojej wygody ?
byla uczennica2014.11.10 08:11
Bardzo fajnie ze uczniowie gimnazjum wraz z nauczycielami juz pewnie od 10 lat albo i wiecej kontynuują te tradycje akademi na 11 Listopada. Podziekowania dla Pani Kurpiel za prowadzenie Koła Żywego Słowa
emilka2014.11.09 22:11
wspaniale przedstawione tło historyczne tego ważnego dla nas wszystkich wydarzenia.Szkoda tylko, że nie można tego posłuchać. Super zdjęcia. Dziękuję.
1

reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij