Szkolenie alpejskie ratowników GOPR w Austrii

Fot. Arch. GP GOPR 2014.08.29 08:50 / news / czytano 6235 / opinie 0

W dniach 20 do 24 sierpień br. ratownicy Grupy Podhalańskiej Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego szkolili się w Alpach austriackich w Wysokich Taurach.

Szkolenie dedykowane było przede wszystkim dla osób rozpoczynających swoją przygodę z górami wysokimi. Głównym celem było wejście na Grossglockner 3798m (najwyższy szczyt Austrii), oraz wspinaczka na drogach ubezpieczonych typu Via Ferrata. W trakcie szkolenia omówione i przećwiczone zostały zasady i sposoby asekuracji lotnej, poruszania się w rakach i z czekanem, a także elementy autoratownictwa. Wejście na szczyt odbyło się drogą normalną. Z parkingu przy Glocknerhaus, przez Salm-Weg do schroniska Erzherzog-Johann (nocleg) i dalej przez śnieżno skalną i nieco eksponowana grań Kleinglockner  na szczyt. Był to też sprawdzian kondycyjny, który wszyscy uczestnicy zaliczyli. Z powodu złej pogody, z drugiej części szkolenia udało się zrealizować przejście tylko jedną, ale ciekawą ferratą  Möllschlucht w Heiligenblut. W trakcie całego wyjazdu panowała miła i koleżeńska atmosfera.
 
W szkoleniu uczestniczyło trzynastu ratowników: Tomek Gac, Marek Ciaś, Rafał Zmarz, Łukasz Giemzik, Ela Opyd, Paweł Konieczny, Marcin Szlachtowski, Krzysiek Ligęza , Łukasz Kania, Julek Matras, Jacek Pietrzak, Kamil Kubik i Kuba Panek.
Źródło: GP GOPR
Zdjęcia: Arch. GP GOPR
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch Poxitel
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © MAPI
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij