Jędruś, Jędrek, Jędrzej - góral z krwi i kości w Dworku Gościnnym

Fot. Magdalena Wojtarowicz 2015.11.14 23:48 / news / czytano 3074 / opinie 0

W cyklu spotkań z kulturą pienińską w szczawnickim Dworku Gościnnym wystąpił Andrzej Dziedzina Wiwer ze Szczawnicy, gawędziarz, etnograf, przewodnik, poeta, aktor. Pan Andrzej opowiedział o tym, co dzieje się w domach góralskich, o pienińskim stroju, gwarze i zwyczajach.

- Nazywam się Andrzej, bo tak mi na chrzcie dali. Jędruś, Jędrek, teraz coraz gorzej, bo częściej za sobą słyszę Jędrzeju, a to znaczy, że się człowiek starzeje, piszę się Dziedzina a wołają mnie Wiwer - mówił o sobie bohater czwartkowego wieczoru.

Po czym poznać górala? Góralszczyzna jest bezguzikowa, góral chodzi w kierpcach, a kiedyś ubierał się w to, co umiał sam zrobić w domu.

Szczawnicki góral wystąpił na scenie z żoną Marią, jak mówił swoją "ostoją" w życiu. Opowiadał anegdoty góralskie, żartował ale mówił też o trudach życia codziennego, swojej pracy twórczej. Nie zabrakło wierszy i śpiewu. Na zakończenie spotkania można było zakupić książki napisane przez pana Andrzeja ze specjalną dedykacją autora.

Autor: mw
Zdjęcia: Magdalena Wojtarowicz
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij