Wody mineralne w Szczawnicy - Drugie spotkanie w Muzeum Uzdrowiska

Fot. Magdalena Wojtarowicz 2013.09.12 14:23 / news / czytano 5547 / opinie 0

Niepowtarzalną okazję, aby wejść i zobaczyć ujęcie wody „Jan” mieli uczestnicy warsztatów „Kuracja dla ciała i ducha” organizowanych przez Fundację Andrzeja Mańkowskiego.

W ramach projektu „Kuracja dla ciała i ducha” skierowanego do seniorów podczas drugiego spotkania, prowadzonego przez Annę Wawrzczak, usłyszeć można było o dostępnych i nieczynnych źródłach wód mineralnych zlokalizowanych w Szczawnicy. Prelekcja połączona była z degustacją jednej z wód - Pitoniakówki i wejściem do ujęcia źródła „Jan” wykonanego w latach 1969 – 1973 a  znajdującego się osiem metrów pod ziemią. 

Uzdrowisko posiada obecnie 12 źródeł wód mineralnych. Dziewięć z nich jest dostępnych dla mieszkańców, turystów i kuracjuszy. Wody szczawnickie są źródłami odnawialnymi, a poszczególne z nich różnią się między sobą wydajnością, składem i mineralizacją. Wody obecnie dostępne w pijalni to: Józefina, Stefan, Magdalena, Jan, Józef oraz Helena. Poza pijalnią znajdują się trzy ogólnodostępne: Szymon, Wanda oraz Piotniakówka. 

Na początku XX wieku, kiedy to w 1909 roku właścicielem zdrojowiska w Szczawnicy zastał hrabia Adam Stadnicki, rozpoczęto rozsyłkę szczawnickich wód mineralnych ze zdrojów Józefiny, Magdaleny, Stefana i Wandy. Staraniem Stadnickiego już w 1913 roku wodę ze zdroju Stefana można było dostać w wagonach restauracyjnych kolei galicyjskich i we wszystkich restauracjach dworcowych. Po II Wojnie Światowej rozlewnia jeszcze przez kilkanaście lat funkcjonowała w Domu nad Zdrojami, do czasu kiedy około 1960 roku od północnej strony willi „Holenderka” dobudowano nowy zakład: rozlewnię wody „Szczawniczanka”. Obecnie na tym miejscu, od czerwca br. funkcjonuje rozlewnia 5 wód szczawnickich – Stefan, Jan, Helena, Józef i Józefina – które można zakupić w opakowaniach 5 litrowych typu Bag i nBox.
Autor: mw
Źródło: Muzeum Uzdrowiska w Szczawnicy
Zdjęcia: Magdalena Wojtarowicz
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij