Konferencja prasowa Orlik Polska 2015

Fot. Janusz Wojtarowicz 2015.08.11 22:10 / news / czytano 3485 / opinie 0

W minioną sobotę odbyła się konferencja prasowa w Urzędzie Gminy Łącko, dotycząca wrześniowych finałów Orlik Polska 2015.

Przybyłych Gości oraz Media (m. in. TVP, TVP Kraków, PAP) powitał Wójt Gminy Łącko Jan Dziedzina i serdecznie podziękował koordynatorowi ogólnopolskiemu "Orlik Polska 2015" Adamowi Mrozowi za wybór Łącka na Gospodarza Turnieju Finałowego i zapewnił że dołoży wszystkich starań aby współpraca w dalszym ciągu przebiegała wzorowo na linii Adam Mróz - Gmina Łącko 

Mróz przedstawił założenia projektu i omówił poszczególne etapy rozgrywek, zwrócił również uwagę na fakt że wiele boisk Orlików zamykane jest dla społeczności lokalnych już o godz. 19 czy 20 gdzie zwłaszcza latem w innych miejscach dopiero budzą się do życia, jak ogromne to przedsięwzięcie przytoczył kila liczb i tak : wg. Danych na dzień 3 sierpnia 2015 do projektu przystąpiło 176 powiatów z pośród  314 w Polsce, jako fenomen podał przykład powiatu suskiego w którym w różnych ligach amatorskich "Orlik 2015" gra ponad 900 osób. - Może to z mojej strony huraoptymizm ale szacuje że kiedy spłyną do mnie wszystkie zgłoszenia i protokoły będę mógł powiedzieć z Orlik Polska 2015 gra 1200 tyś osób, od Bałtyku po Tatry -  podkreślił Adam Mróz.

Obecny na konferencji Minister Skarbu Andrzej Czerwiński, były zawodnik min Sandecji Nowy Sącz, jeden z trzech pomysłodawców rządowego programu budowy boisk wielofunkcyjnych Orlik, mówił o potrzebie ich lepszego zagospodarowania dla polepszenia kondycji zdrowotnej społeczeństwa, przypomniał również fakt, że nie wszystkie samorządy zechciały przystąpić do projektu budowy Orlików i straciły swoja szanse (wybudowano 2604  boiska Orlik w 1668 Gminach). Gratulował  koordynatorom Orlik Polska 2015, zaangażowania i energii a sam projekt przedstawił jako wzór działania w skali kraju, zapewniając że dołoży wszelkich starań aby Orlik Polska dalej tak szybko i dynamicznie się rozwijał .

Jan Mrówka - koordynator woj. Małopolskiego przedstawił projekt z perspektywy regionu i zwrócił uwagę na olbrzymie wręcz gigantyczne zainteresowanie projektem i rozgrywkami w Małopolsce, do tego stopnia dużym że Finał wojewódzki musi być poprzedzony preeliminacjami  ze względu na ilość zgłoszonych już powiatów. Pięknie jest, ale nie wszędzie, miasto Nowy Sącz nie przeprowadza eliminacji własnych - ze względu na brak chociażby jednego obiektu Orlik, dlatego to właśnie do Gminy Łącko zwracają się ekipy z Sącza z prośba o możliwość dołączenia do Orlik Polska - U nas Orlik żyje nierzadko do wczesnych godzin porannych, są otwarte dla każdego o każdej porze - mówił o obiektach Jan Mrówka koordynator woj. Małopolskiego Orlik Polska 2015.

Bernadetta Wąchała-Gawełek przybliżyła założenia Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego pt. "A mój tata za piłką lata" przedstawiając go jako imprezę towarzyszącą Finałom Ogólnopolskim Orlik Polska 2015 która ma za zadanie integrację całych rodzin. Zachęcała do wspólnego malowania i zabawy oraz kibicowania podczas finałów, ze względu na olbrzymie zainteresowanie konkursem w całej Polsce (spłynęły już setki prac) oraz sezon urlopowy przesunęła termin nadsyłania prac do dnia 15 września. - Konkurs Plastyczny skierowany jest do najmłodszych , nawet dziecko które tylko dopiero potrafi trzymać kredki może stworzyć swój własny fantastyczny obraz - zachęcała do udziału w konkursie Wąchała-Gawełek  koordynator konkursu.

Dziedzina odczytał list Mirosława Szymkowiaka który dziękował koordynatorowi ogólnopolskiemu „tak prostego i cudownego za razem pomysłu” oraz że Orlik Polska daje szansę zaistnienia i bycia dostrzeżonym talentom piłkarskim z małych wsi i miejscowości „czasem szczęściu trzeba pomóc i Wy to robicie„  na koniec podtrzymał wolę rozegrania Meczu Mirek Szymkowiak i przyjaciele z Reprezentacji Polski kontra najlepsi zawodnicy Finałów których kapitanem będzie wójt Gminy Łącko - piłkarz amator, uczestnik zmagań Orlik Polska.

Wójt Gminy Łącko wraz z Ministrem Skarbu Państwa odsłonili i zaprezentowali okazały, prawie metrowy Puchar który otrzyma zwycięzca Finału, a Adam Mróz uchylił rąbka tajemnicy co do nagród dla zwycięskiej ekipy, i tu ogromna niespodzianka  :  7 dniowy obóz sportowy który poprowadzą min. Mirosław Szymkowiak oraz trenerzy klubów Ekstraklasy i zawodnicy Reprezentacji Polski, dodatkowo najlepsze drużyny otrzymają sprzęt sportowy.

- „Orlik Polska 2015” uświadomił mi o jakiej skali zjawiska mówimy, jak potrzebne były te obiekty sportowe w całej Polsce i na jego przykładzie widzę ile jeszcze pracy przed nami. Gratuluję panu Adamowi zaangażowania i energii, narzeka że w projekcie bierze udział na teraz tylko 120 tysięcy uczestników, to ja sobie życzę i Państwu żebyśmy mieli tylko takie powody do narzekań - mówił Andrzej Czerwiński

- Łącko organizuje już w tym roku drugą imprezę o randze ogólnopolskiej, Łącko to nie tylko uroczy zakątek w powiecie nowosądeckim i stolica polskich sadów, Gmina otwarta jest na przeróżne inicjatywy nie tylko sportowe. Finał będzie miał charakter nie tylko sportowy ale również integracyjny, przygotujemy miasteczko dla najmłodszych z placem zabaw, gry, konkursy, animatorzy prowadzić będą zajęcia i warsztaty, Panie będą mogły skorzystać z porad dietetyka, stylisty, gabinetów kosmetycznych, napić się kawy, herbaty, wszyscy będą mogli skosztować smaku dojrzałych łąckich owoców, posilić się darmową kiełbaską  - zachęcał do uczestnictwa w finałowych rozgrywkach Dziedzina.

- Dziękuje ludziom którzy pierwsi wyciągnęli rękę do Orlik Polska, Andrzejowi Czerwińskiemu - MSP, Adamowi Korolowi - MSiT  oraz TVP Kraków w osobach pani Julity Majcher i Mariusza Sussa, to dzięki nim ruszyła lawina i zaczęli się w projekt angażować inni z PKN Orlen i TVP na czele - dodał na koniec Adam Mróz.
 
Na konferencji przedstawiono sponsorów; PKN ORLEN - złoty Sponsor, Bank Łącki - Sponsor, URYGA - wędliny z Wojakowej - Sponsor, Zina - sponsor techniczny i oficjalny dostawca sprzętu na Finały. Wójt Łącka oraz Adam Mróz zapewniali że to nie wszyscy i prowadzone są rozmowy z kilkoma Firmami bardzo znanymi które gotowe są wesprzeć Orlik Polska.

Ze względu na duże zainteresowanie otwarto jeszcze furtkę powiatom na przystąpienie do eliminacji wojewódzkich poprzez rozegranie zawodów powiatowych do 30 sierpnia br.
Autor: Oprac. red.
Zdjęcia: Janusz Wojtarowicz
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij