Burmistrz zaprosił na spotkanie noworoczne

Fot. Magdalena Wojtarowicz 2014.02.21 10:41 / news / czytano 4920 / opinie 6

Tradycją już są Spotkania Noworoczne Burmistrza Miasta i Gminy Szczawnica z lokalnymi przedsiębiorcami, samorządowcami oraz pracownikami jednostek administracyjnych. W tym roku do Karczmy Pienińskiej burmistrz zaprosił blisko sto osób.

Spotkanie rozpoczęło się od przywitania przez Grzegorza Niezgodę włodarza miasta zaproszonych gości, wśród których znaleźli się m.in. Bogusław Waksmundzki Urzędujący Członek Zarządu Powiatu Nowotarskiego, Franciszek Bondek i Józef Włodarzczyk proboszczowie parafii w Szczawnicy i Szlachtowej, Kazimierz Zachwieja Przewodniczący Rady Miejskiej, prezesi firm działających na terenie Szczawnicy, dyrektorzy szkół i przedszkola, banków, sanatoriów, pensjonatów i inni przedstawiciele organizacji pozarządowych.     

Uroczysta gala była okazją do wręczenia statuetek „Perła Pienin” osobom lub instytucjom, które w sposób szczególny przyczyniły się w minionym roku do rozwoju miasta i gminy. Wśród laureatów znaleźli się: ks. Franciszek Bondek proboszcz parafii Szczawnica, który swoją pracowitością i zaangażowaniem doprowadził do renowacji kościoła pw. Św. Wojciecha BM. Prace renowacyjne ukończono w 2013 r. Drugą z osób wyróżnionych jest Maria Malinowska wieloletnia skarbnik MiG Szczawnica. Zaangażowanie oraz dbałość, jaką Pani Maria wykazywała o finanse publiczne, w znaczący sposób przyczyniły się do rozwoju Szczawnicy. „Perłę Pienin” otrzymał także Oddział Pieniński PTTK, który w roku 2013 obchodził 120-lecie istnienia, za działalność społeczną i pracę na rzecz Pienin, przyrody i turystyki w regionie. W imieniu Oddziału statuetkę odebrał Marek Misztal prezes organizacji. Drugą wyróżnioną instytucją jest Europejskie Ugrupowanie Współpracy Terytorialnej TATRY. Dzięki członkostwu Szczawnicy w ugrupowaniu miasto zrealizowało w 2013 roku dwa projekty - „Poprawa bezpieczeństwa ruchu turystycznego na ścieżce pieszo-rowerowej łączącej centrum Uzdrowiska Szczawnica ze Słowacją” oraz „System międzynarodowej informacji turystycznej dla miasta Szczawnica”. Statuetkę odebrał Bogusław Waksmundzki Przewodniczący Rady Związku.

Uroczystości takie jak ta, są zawsze doskonałą okazją, by podziękować za współpracę i podsumować minione 12 miesięcy pracy, podzielić się planami i zamierzeniami na kolejny rok. - Rok 2013 był ciekawym rokiem, dla nas jako władz samorządowych był to rok, w którym więcej uwagi poświęciliśmy na planowanie i przygotowanie projektów, a nie na ich realizację - podkreślał w swoim wystąpieniu burmistrz. 

Pośród wymienionych przez Grzegorza Niezgodę znaczących przedsięwzięć minionego roku znalazły się m.in. budowa mostu na potoku Sielskim realizowana wspólnie ze Starostwem Nowotarskim na kwotę 3 mln złotych, remont dojazdu i parkingu przy dolnej stacji kolejki na Palenicę, mikroprojekty realizowane ze środków Programu Współpracy Transgranicznej Polska - Słowacja. Ważnym wydarzeniem minionego roku była wizyta prezydentów Polski i Słowacji w Szczawnicy. - W roku 2013 pierwszy raz od kilku lat, nie zwiększywszy naszego zadłużenia, gdyż nie potrzebowaliśmy zabezpieczenia środków na wkład własny do realizacji projektów unijnych. Niewątpliwie wyzwaniem będzie realizacja kolejnych projektów i aplikowania środków przeznaczonych dla uzdrowisk. Na całą Małopolskę przeznaczone jest na ten cel 25 mln euro, to daje kwotę około 15 mln złotych na każde miasto uzdrowiskowe - zaznaczył włodarz Szczawnicy. Odniósł się także do relacji między samorządem a władzami Uzdrowiska: - Jest to ciężka, męska współpraca. Zrealizowaliśmy z Uzdrowiskiem kilka wspólnych projektów i przedsięwzięć, ale są też pewne sfery działalności, gdzie ta współpraca skazana jest z góry na niepowodzenie jak chociażby sprawy własnościowe terenów.

Spośród ważnych inwestycji planowanych w 2014 roku Niezgoda wymienił planowaną realizację rozbudowy sieci wodociągowej w Jaworkach oraz rozbudowę budynku UMiG i budowę parkingu w Pieninach. Ogromnym przedsięwzięciem, na kwotę blisko 47 mln złotych, które niebawem się rozpocznie, będzie rozbudowa i modernizacja gospodarki ściekowej w Jaworkach i Szlachtowej. W tym roku Szczawnica ma w planach przeniesienie Muzeum Pienińskiego do Szlachtowej do budynku po straży granicznej, na terenie miasta ma zostać uruchomiona filia Banku Spółdzielczego z Krościenka n/D, a w kolejnych latach wybudowany zostanie nowy budynek Ośrodka Zdrowia i komisariat policji. Priorytetem dla samorządowców jest także poprawa oferty zimowej dla narciarzy.

Uzupełnieniem uroczystości był występ znanego kabaretu „Koń Polski” w składzie: Leszek Malinowski - autor, reżyser, szef, znany z roli „Badziewiaka”, „Heli - żony Mariana”, Waldemar Sierański - znany jako ”Szeregowy Maślanka” oraz Maria Borzyszkowska - dziennikarka, urzędniczka stanu cywilnego. Gościom przygrywała kapela „Białopotocanie”. Spotkanie prowadził Piotr Gąsienica Dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Szczawnicy.
Autor: mw
Zdjęcia: Magdalena Wojtarowicz
Dodaj do:


Ostatnie komentarze

Takie sobie spostrzeżenie2014.02.25 21:02
A ja tam widzę na widowni jedną osobę którą zrobiła krecią robotę burmistrzowi przed wyborami. I która pewnie znów będzie kopać dołki bo wybory idą, a sama nie ma odwagi wystartować. Osoba ta dumnie siedzi z wypiętą piersią niczym zwycięzca. Oj trzeba być bezczelnym!!
Drogo2014.02.25 08:02
Impreza pewnie za ponad 10 tysięcy złotych, a to w sumie czysty PR przed zbliżającymi się wyborami
anyany2014.02.22 16:02
Ależ ja się drogi Gościu orientuję w tym doskonale, można by rzec że moje informacje są z pierwszej ręki. Zarzucasz mi że piszę głupoty ale sam opierasz swoje informacje na zdawkowych relacjach w gazetach i na tej stronie. Moje gratulacje. Dla Twojej informacji obchody odbyły się w dniach 16-18 sierpnia z czego ostatni dzień był w Krościenku. Szczawnica się nie spóźniła - ona docenia swój PTTK raz jeszcze, a właściwie to już któryś raz. To świadczy o nastawieniu włodarzy, o tym że wiedzą że w naszym regionie turystyka to podstawa. Nie wspominając o wkładzie w historię regionu. Co do schroniska ja jestem całym sercem za tym by powstało ale stan szlaków na pewno się nie poprawi, co najwyżej pogorszy po tym jak ruszą tam zmotoryzowani "turyści".
gość2014.02.22 13:02
To co wiem i było w gazetach i na tej stronie internetowej to Krościenko uczestniczyło w uroczystościach 120-lecia około sierpnia września 2013 roku więc nie pisz anyany gupot tylko dowiedz się pierwsze a potem pisz!!!! To co widać to Szczawnica się spóźniła!!!! Bardzo dobrze że ktoś chce budować schronisko, znów nikomu się ten pomysł nie podoba, ale cały czas chcielibyście turystów , a jak wybudują to napewno stan szlaków na Lubań się poprawi.
anyany2014.02.21 17:02
Szczawnica potrafi docenić swój oddział PTTK-u bo wie że turystyka to podstawa jej egzystencji. Krościeński oddział PTTK władze gminy totalnie olewają. Chcą budować schroniska ale przy obecnym stanie szlaków to połowa turystów zgubi się po drodze na Lubań.
kon czeski2014.02.21 14:02
Burmistrz ma pieniądze na kabaret /koszt występu w granicach 6000 zł - 9000 zł, mimo ogromnego zadłużenia, jakie Szczawnica posiada.. Ale to wszystko by przypodobać się elitom, jeszcze nie wie, że z tego towarzystwa wyrasta mu dobry kontrkandydat na listopadowe wybory...
1

reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij