Delegacja uczniów Publicznego Gimnazjum im. Jan Pawła II w Krościenku n.D. przy kwaterze ofiar I wojny światowej

Fot. Zdzisław Soliwoda 2015.11.11 18:42 / news / czytano 3564 / opinie 0

Już od czternastu lat uczniowie Publicznego Gimnazjum im. Jan Pawła II w Krościenku gromadzą się na miejscowym cmentarzu przy kwaterze nr 377 aby tradycyjnie, jak co roku zapalić znicze i złożyć wiązankę kwiatów.


Dyrektor szkoły Krzysztof Koper krótko przedstawił uczniom historię Wielkiej Wojny oraz przebieg jej bitew na froncie wschodnim: operacji limanowsko-łapanowskiej z 1914 r. i ofensywy gorlickiej z maja 1915 r.
 
Krościeńska mogiła kryje ciała Węgra, Austriaka i Niemca- ofiar I wojny światowej. Zgodnie z ówczesną tradycją polegli żołnierze byli grzebani tam, gdzie zginęli, bez znaczenia na narodowość ani na to, po której stronie frontu walczyli. Stąd mogiły z tamtych lat często rozsiane są po lasach, górach, miejscach gdzie dosięgła ich śmierć. A ginęli w walce, ale nieraz z mrozu, chorób, głodu. 

Gdy zegar na wieży kościelnej wybijał godzinę 11.00 gimnazjaliści uczcili chwilą ciszy ofiary wojny, aby symbolicznie  wyrazić szacunek wszystkim tym, którzy zginęli za naszą wolną Polskę. To nie przypadek, data 11 XI godzina 11.oo jest kluczowa i symboliczna w dziejach Europy. To dokładna rocznica wejścia w życie Rozejmu w Compiègne, który kończył wojnę. Koniec Wielkiej Wojny, rozpad Austro-Węgier, kapitulacja Prus i chaos w pochłoniętej rewolucją Rosji, to wszystko okazało się skutecznie wykorzystaną przez Polaków szansą na odzyskanie niepodległości. Dzień 11 listopada jest dla Polaków radosnym świętem, po 123 latach zaborów nasz kraj znów pojawił się na mapie Europy.
Autor: Zdzisław Soliwoda
Zdjęcia: Zdzisław Soliwoda
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij