Historia flisactwa na Dunajcu... po polsku i słowacku

Fot. Aneta Markus 2013.07.01 11:00 / news / czytano 4451 / opinie 1

24. czerwca br. w ramach realizacji projektu „Dunajec - wspólna rzeka - wspólna sprawa” odbyły się spotkania, prelekcje na temat historii flisactwa na Dunajcu widzianego oczami polskich i słowackich flisaków. 

Prelekcje przygotowali i wygłosili: ze strony polskiej Adam Grywalski - przedstawiciel Stowarzyszenia Flisaków Pienińskich i nauczyciel, ze strony słowackiej - Jan Stanko, flisak i nauczyciel. Odbiorcami byli uczniowie Spojenej Skoly w Spiskiej Starej Vsi i Zespołu Placówek Oświatowych w Sromowcach Niżnych. Spotkania odbyły się w obydwu szkołach osobno, a łącznie uczestniczyło w nich 200 osób.

Największym wyzwaniem, jak podkreślali prelegenci, było wygłoszenie prelekcji przed obcojęzyczną publicznością. Wystąpienia odbywały się bowiem w językach narodowych wygłaszających i mogły być mało zrozumiałe dla odbiorców. Niepokój okazał się nieuzasadniony. Prowadzący poradzili sobie doskonale z barierą językową. Poprosili uczestników, na ile to możliwe, aby ewentualne pytania zadawali gwarą, a oni sami nierzadko też z niej korzystali, co jeszcze bardziej ubarwiło opowieść i ułatwiło zrozumienie wystąpień.

Młodzież z wielką uwagą wysłuchała opowieści. Aktywnie uczestniczyła w prezentacji multimedialnej, która była wsparciem dla prowadzących. Wielu uczniów rozpoznawało na slajdach swoich dziadków, sąsiadów, znajomych. Dla niektórych uczestników dużym zaskoczeniem było, jak ważne funkcje we flisactwie pełnili ich dziadkowie, pradziadkowie. Nazywali części wyposażenia łodzi i stroju regionalnego. Poznali sposób montowania łodzi. Próbowali zaśpiewać hymn flisacki (Słowacy). W skupieniu słuchali fragmentów legend związanych z Pieninami (legenda o Św. Kindze, latającym Mnichu).  

Dzięki temu, że prelegenci są czynnymi i wieloletnimi flisakami, mogli podzielić się z uczniami również własnymi przeżyciami związanymi z tym, jak dawniej wyglądał spływ. Młodzież interesowało to, jak kiedyś transportowano łodzie, w jaki sposób ciągnięto je pod prąd przez przełom, gdzie dawniej znajdowały się przystanie flisackie. Mimo więc początkowych obaw ze strony prowadzących, co do odbioru tematu, jak i formy przekazu, prezentacja okazała się sukcesem.

Odbyte prelekcje są integralną częścią w/w projektu współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu "Tatry", w wyniku którego w Zespole Placówek Oświatowych powstanie Izba Historii Flisactwa. Przygotowane prezentacje i teksty prelekcji zostaną wykorzystane podczas tworzenia ekspozycji ściennych i sali multimedialnej w Izbie oraz w publikacji, która powstanie pod koniec realizacji projektu.
Autor: Aneta Markus
Zdjęcia: Aneta Markus
Dodaj do:


Ostatnie komentarze

Marta2013.07.03 21:07
Adam....nic sie nie zmieniles,jak za dawnych czasow. Pozdrawiam z Chicago :)
1

reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij