Izba Historii Flisactwa została otwarta

Fot. Magdalena Wojtarowicz 2014.03.25 09:23 / news / czytano 3667 / opinie 2

Wczoraj w Zespole Placówek Oświatowych w Sromowcach Niżnych oficjalne poświęcono i otwarto izbę upamiętniającą bogatą historię polskiego i słowackiego flisactwa na Dunajcu.

W uroczystości udział wzięli m.in.: Bogusław Waksmundzki Przewodniczący Rady Euroregionu Tatry a zarazem Urzędujący Członek Zarządu Starostwa Powiatowego w Nowym Targu, Tadeusz Wach Wójt Gminy Czorsztyn, Stanisław Chmiel Wiceprezes Polskiego Stowarzyszenia Flisaków Pienińskich na Dunajcu oraz Przewodniczący Rady Gminy Czorsztyn, Július Lojek Zastępca Burmistrza Spiskiej Starej Vsi, Barbara Jachymiak wizytator Kuratorium Oświaty w Krakowie, przedstawiciele polskiego i słowackiego Parku Narodowego, samorządowcy gminy, proboszczowie ze Sromowiec Niżnych i Wyżnych, partnerzy projektu ze Słowacji i osoby, które przyczyniły się do powstania historii flisactwa.  
 
Bogusław Waksmundzki podkreślił, że jest to projekt nieodzowny i taki, który powinien być już dawno zrealizowany. Podziękował w imieniu swoim i rady Euroregionu Tatry za wprowadzenie pomysłu w życie i wyraził nadzieję, że projekt będzie mógł się rozwijać i doskonalić w następnych latach. 

Izba składa się z czterech sal: wejściowej, spotkań, legend i multimedialnej. Mieści się w niej ekspozycja ścienna bogata w historyczne fotografie, sięgające lat trzydziestych ubiegłego stulecia, a także materiały piśmiennicze, z których można zapoznać się z historią polskiego i słowackiego spływu na Dunajcu. Nie brak też fotografii współczesnych, dotyczących najważniejszych miejsc z przełomu Dunajca, jak również związanych z działalnością Polskiego Stowarzyszenia Flisaków Pienińskich. Z bliska można też obejrzeć stroje oraz akcesoria flisackie, a także zapoznać się z legendami pienińskimi, do których często odwołują się flisacy podczas spływu. Amatorzy nowszych technologii mogą skorzystać z sali multimedialnej i siedząc w replice łodzi, obejrzeć film lub prezentację multimedialną dotyczącą flisactwa na Dunajcu. W sali spotkań znajduje się też tematyczna, czasowa wystawa rzeźby Miloslava Semančika, słowackiego artysty pochodzącego z Matiašovców k/Spiskiej Starej Vsi.

Izba Historii Flisactwa jest elementem projektu „Dunajec – wspólna rzeka – wspólna sprawa” realizowanego przez Zespół Placówek Oświatowych w Sromowcach Niżnych oraz Spojeną Skolę w Spiskiej Starej Vsi. W projekcie uczestniczy również gmina Czorsztyn odpowiedzialna za promocję. Całkowita wartość projektu to ponad 42 tys. euro. Dzięki tej wspólnej inicjatywie uczniowie obydwu szkół wzięli udział w wielogodzinnych warsztatach literackich, ekologicznych i plastycznych, nauce pływania, wycieczkach, prelekcjach, konkursach a także w spływie i sprzątaniu brzegów Dunajca. Powstała też publikacja na temat historii flisactwa. Projekt pozwolił na wzajemną integrację i poznanie się uczniów ze Sromowiec Niżnych i Spiskiej Starej Vsi, dał pretekst do częstszych kontaktów między szkołami oraz wzmocnił poczucie więzi z regionem oraz współodpowiedzialności za jego tradycję, kulturę oraz czystość Dunajca. Realizacja projektu rozpoczęła się 1 kwietnia 2013 r. a kończy się 31 marca 2014 r. Więcej o projekcie na www.projektdunajec.czorsztyn.pl

Izba jest udostępniana zwiedzającym w godzinach pracy Zespołu. Projekt w 85% współfinansowany jest przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu "Tatry" w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007-2013.
Autor: Grażyna Łabno / Oprac. red.
Zdjęcia: Magdalena Wojtarowicz
Dodaj do:


Ostatnie komentarze

Okruszek2014.03.26 21:03
Dobrze , ze maja od kogo pozyczac . Nie wszyscy sa jednakowo bogaci :)
tutok2014.03.25 11:03
"Sromowscy parobcy to tacy bogaci: jeden od drugiego pozycajom gaci."
1

reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij