Jarosław Gowin w Szczawnicy

Fot. Pieninyinfo.pl 2014.05.20 21:29 / news / czytano 3008 / opinie 1

Prezes partii „Polska Razem Jarosława Gowina” a zarazem Poseł na Sejm RP i kandydat do Parlamentu Europejskiego odwiedził dzisiaj Szczawnicę, by przyjrzeć się miejscom najbardziej zniszczonym przez zeszłotygodniowy żywioł.

Poseł obejrzał zniszczenia popowodziowe w dolinie potoku Skotnickiego „Pod Rapą”. Jarosław Gowin nazwał tam kampanię wyborczą premiera Donalda Tuska i prezesa Jarosława Kaczyńskiego „pielgrzymowaniem po wałach”. - W ubiegłym tygodniu kiedy padał deszcz, kiedy uwaga mediów skierowana była na zagrożenie powodziowe to premier i prezes pielgrzymowali po wałach zapewniając o swojej trosce. Minęło kilka dni i okazuje się, że nie ma żadnej realnej pomocy dla terenów dotkniętych największymi zniszczeniami, a te największe zniszczenia są tutaj w Małopolsce na terenie powiatu nowotarskiego i nowosądeckiego. Szczawnica jest Miastem i Gminą szczególnie dotkniętą zniszczeniami,  niestety brak jest reakcji ze strony władz rządowych i brak  realnej pomocy – mówił Gowin.

Poinformował także o zamiarze złożenia na ręce Premiera interpelacji poselskiej dotyczącej wprowadzenia stanu klęski żywiołowej na terenie części województwa małopolskiego w powiecie nowotarskim. Czytamy w niej: - Celowe wydaje się wprowadzenie przez Pana Premiera stanu klęski żywiołowej tak, by skuteczna pomoc trafiła jak najszybciej to tych najbardziej poszkodowanych. Wprowadzenie nadzwyczajnych środków pozwoli na wspólne działanie odpowiednich organów administracji rządowej i samorządowej. Stan klęski żywiołowej umożliwi przede wszystkim uproszczenie procedur działania i ułatwi mieszkańcom pozyskanie wsparcia na odbudowę zalanych domów i gospodarstw.  Mieszkańcy zalanych terenów oczekują determinacji i skuteczności polskiego rządu. Bez szybkiego oszacowania strat, likwidacji szkód i wypłaty odszkodowań nie będzie możliwy szybki powrót mieszkańców wskazanych obszarów do normalnego życia.

W spotkaniu z kandydatem do Europarlamentu uczestniczył Grzegorz Niezgoda Burmistrz Szczawnicy, który omówił skalę zniszczeń na terenie Miasta i Gminy Szczawnica. - Straty w naszym regionie są bardzo duże, zniszczone są m.in. mosty prowadzące do dwóch dużych osiedli i teraz najważniejsze jest to, aby jak najszybciej zaistniała szansa remontu murów bulwarowych wzdłuż potoku Grajcarek – podkreślał Niezgoda.

Jarosław Gowin zaznaczył, że w sierpniu 2011 roku Rada Ministrów ustanowiła „Program ochrony przed powodzią w dorzeczu górnej Wisły”. Realizacja tego programu, za 13 mld złotych,  miała zabezpieczyć południowe województwa kraju przed katastrofalnymi skutkami powodzi. W chwili obecnej w konsultacjach międzyresortowych jest projekt rozporządzenia Rady Ministrów likwidujący ten program i wycofanie się Rządu z tego projektu.

Po spotkaniu w Szczawnicy prezes Polski Razem udał się z wizytą do Nowego Targu.
Autor: Oprac. red.
Zdjęcia: Pieninyinfo.pl
Dodaj do:


Ostatnie komentarze

logika2014.05.21 09:05
Czy dobrze rozumiem, że Gowin odwiedza tereny popowodziowe i tam wypomina innym jeżdżenie po terenach powodziowych?
1

reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij