Zdjęcia: Magdalena Wojtarowicz, Arch. GCK
Jubileuszowa dziesiąta edycja Jarmarku Krościeńskiego połączona z trzecią Biesiadą Pienińską przyciągnęła do krościeńskiego Amfiteatru Pod Wierzbą tłumy turystów i mieszkańców.
Jarmark Krościeński to spotkanie z artystami i zespołami z regionu Pienin. W tegorocznej edycji na scenie zatańczyli i zaśpiewali członkowie Zespołu Pieśni i Tańca Pieniny oraz zagrała Orkiestra Dęta działająca przy OSP Krościenko n.D. Dalsza część występów to prezentacje przewidziane na drugą część imprezy - Biesiadę Pienińską.
Fundacja Dzieci Pienin wraz ze współorganizatorami - Gminą Krościenko nad Dunajcem i Gminnym Centrum Kultury, już po raz drugi realizuje zadanie publiczne pn. „Dzieci Pienin w kultywowaniu tradycji ludowych”, współfinansowane przez Województwo Małopolskie.
W ramach realizacji już po raz trzeci w miesiącu lipcu miała miejsce impreza plenerowa pn. „Biesiada Pienińska” o charakterze regionalnym, w amfiteatrze „ Pod Wierzbą „ w Krościenku nad Dunajcem.
Tym razem przy pięknej pogodzie i licznie zgromadzonych turystach w ramach tej imprezy organizatorzy zaprezentowali trzy zespoły regionalne, zespół dziecięco -młodzieżowy z Ochotnicy, zespół z Tylmanowej prowadzone przez Magdalenę i Leszka Szewczyków z Gminy Ochotnica Dolna i zespół „ Małe Pieniny”, prowadzony przez Joannę Piszczek i Michała Pietrzaka,działający przy GCK w Krościenku nad Dunajcem. Zespoły te kultywują tradycje swoich przodków. Zaprezentowały zebranym widzom w amfiteatrze swój bogaty dorobek artystyczny wykonując tańce regionalne, śpiewy, za co otrzymali gromkie brawa od zebranych mieszkańców i turystów. Na zakończenie swoich występów zespoły zaprosiły do wspólnej zabawy widzów. W czasie występów przygrywały im kapele Pana Leszka Szewczyka i Jana Kubika.
W ramach Biesiady Pienińskiej organizatorzy we współpracy ze Stowarzyszeniem Artystów Pienińskich zaprezentowali grupę artystów ludowych z regionu pienińsko-gorczańskiego, którzy mieli możliwość pokazania na przygotowanych stoiskach własnego dorobku artystycznego; rzeźby w drewnie, malarstwa, haftu i strojów regionu Pienin. Było to okazją do promocji lokalnych tradycji opartych na dziedzictwie kulturowym i historycznym.
W ramach spotkania organizatorzy pokazali także bogactwo kuchni regionalnej, proponując degustację potraw regionalnych przygotowanych przez Stowarzyszenie Kobiet Pienińskich.
Realizując zadanie organizatorzy pokazują, że region Pienin i Gorców jest atrakcyjny nie tyko pod względem przyrodniczo – krajobrazowym ale i kulturowym.
Organizatorzy zachęcają do czynnego uczestnictwa mieszkańców
i turystów w przygotowanych przez siebie następnych imprezach plenerowych pn.
„Biesiada Pienińska„ w ramach realizowanego projektu – następne już w sobotę 30 lipca w amfiteatrze „ Pod Wierzbą”.
Kulminacyjnym punktem soboty było wręczenie odznaczeń dla zasłużonych mieszkańców gminy Krościenko oraz Honorowego Obywatelstwa dla Pana Stanisława Czepiela, artysty ludowego z Krościenka, który na co dzień robi instrumenty muzyczne, rzeźbi, maluje, komponuje muzykę i pisze poezję. W swoim domu przy ulicy Trzech Koron wraz z żoną prowadzi domową galerię, w której zobaczyć można skarby pienińskiej kultury. Stanisław Czepiel przez 8 lat sprawował funkcję prezesa krościeńskiego Oddziału Związku Podhalan, jest członkiem stowarzyszeń twórców ludowych, w swoim dorobku ma m.in. Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.
Pośród odznaczonych za zasługi dla gminy znaleźli się:
Pani Maria Czepiel, żona P. Stanisława, która jest hafciarką, wyszywa serwety, bieżniki, gorsety, kamizelki i portki góralskie, maluje na szkle obrazy o tematyce religijnej i ludowej, związanej z pracą i kulturą ludową.
Pani Anna Oleś, mieszka w Krościenku nad Dunajcem. Haftem regionalnym użytkowym i artystycznym zajmuje się od ponad 25 lat. Tworzy obrazy, haft płaski pełny, gobelinowy i krzyżykowy. Ciekawostką jest jej hobby - kolekcjonuje anioły, sowy i filiżanki.
Pan Tadeusz Oleś, z zawodu jest zoologiem – preparatorem. Przez 15 lat pracował w Polskiej Akademii Nauk prowadząc zajęcia z biologii dla studentów. Przez wiele lat gromadził okazy zwierząt (ponad 250) występujących nie tylko na terenie Pienin, które oglądać można w jego domowej galerii przy ulicy Potoczki. Tadeusz Oleś jest współautorem kilku prac naukowych, w swoim dorobku posiada srebrnym Medalem Zasługi Łowieckiej oraz dyplom „Zasłużony dla Związku Podhalan”.
Pani Janina Garwol, mieszkanka Krościenka, hafciarka głównie gorsetów i kamizelek góralskich, w swoich pracach łączy motywy ludowe z liturgią, jest laureatką wielu nagród i wyróżnień.
Pan Roman Krężel
Na zakończenie wieczoru publiczność bawiła gwiazda wieczoru - Megitza.
reklama
reklama