Komisarz Unii Europejskiej przyjechał do Ochotnicy

Fot. Magdalena Wojtarowicz 2017.05.14 09:59 / news / czytano 2236 / opinie 0

W piątek Gmina Ochotnica Dolna gościła dyrektora Dyrekcji Generalnej ds. Energetyki w Komisji Europejskiej Klausa-Dietera Borchardta. W wizycie uczestniczyli także Wiceministrowie Energii Andrzej Piotrowski i Michał Kurtyka.

Podczas spotkania Ochotnica w prezentacji multimedialnej pochwaliła się istniejącymi na terenie Gminy Odnawialnymi Źródłami Energii a w szczególności farmą fotowoltaiczną w Tylmanowej, wyspowymi instalacjami fotowoltaicznymi i mikroinstalacjami do grzania wody. Obecnie realizowane działania Gminy w zakresie wykorzystania OZE oparte są na współpracy z regionalnymi partnerami w ramach Klastra Zielone Podhale. Ważnym elementem prezentacji było pokazanie kierunków dalszych działań Gminy, które wstępnie podzielone zostały na 3 etapy.

W zaplanowanych w 3 etapach działaniach, skalkulowanych na blisko 21 mln złotych, planuje się m.in. wykonanie kolejnych instalacji fotowoltaicznych na budynkach użyteczności publicznej i na budynkach mieszkalnych, budowę stacji ładowania pojazdów elektrycznych, budowę trzech biogazowni, wymianę lamp oświetlenia ulicznego na oświetlenie LED, wykonanie stanowisk ładowania telefonów komórkowych w sąsiedztwie wież widokowych, budowę sieci elektrowni wodnych, odtworzenie zakładu, który poza produkcją energii w dawnej technologii stanowiłby swoiste muzeum techniki oraz byłby obiektem turystycznym i krajoznawczym z połowy XX-w., budowę brykieciarni wykorzystującej odpady poprodukcyjne ze stolarni i tartaków zlokalizowanych na terenie Gminy.

Na terenie Gminy Ochotnica Dolna w ostatnich latach wydatkowano blisko 12 mln złotych na inwestycje OZE i inwestycje/instalacje pozwalające na ograniczenie zużycia prądu z sieci energetycznej, wyeliminowanie przerw w dostawie energii jak również ograniczenie niskiej emisji (likwidacja smogu). Ochotnica jest pionierem takich działań na obszarze Gorców, Pienin i Podhala.

 

Klaus-Dieter Borchardt wyraził pochwałę dla działań Wójta Ochotnicy i udziału Gminy w takim prekursorskim projekcie. Z kolei Wiceminister Energii Michał Kurtyka mówił: - Jesteśmy pod ogromnym wrażeniem nie tylko konsekwentnej realizacji strategicznego zamysłu jak również jasności w planowaniu przyszłych etapów, bo nie jest łatwe, by dokładnie wiedzieć czego się chce, a tutaj dodatkowo te plany są uwiarygodnione sukcesem dotychczasowego postępowania.

Następnie delegacja udała się w teren, do Tylmanowej, by obejrzeć tamtejszą farmę fotowoltaiczną obok oczyszczalni ścieków.

Stanisław Jurkowski wójt Ochotnicy podczas spotkania prosząc o wsparcie dla Gminy w realizacji planów OZE mówił: - Dzisiejszy dzień zapisze się w historii Ochotnicy, bowiem jesteśmy w momencie kiedy możemy realnie rozmawiać i przyczyniać się zmiany wizerunku naszej miejscowości, pomagać mieszkańcom, by ich życie było łatwiejsze, a środowisko w którym żyjemy przyjazne.

Przypomnijmy. Gmina Ochotnica od dłuższego czynnie uczestniczy w działaniach związanych z Klastrem energetycznym pn. Zielone Podhale, którego celem jest wykorzystanie lokalnych zasobów energetycznych. W inicjatywę zaangażowały się samorządy z Podhala, w tym powiaty nowotarski i tatrzański, a także Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, która pełni funkcję koordynatora klastra. Klaster zakłada wdrożenie rozwiązań z zakresu wirtualnej elektrowni, mikrosieci czy elektrycznego transportu. Inwestycje będą wspierane środkami unijnymi.

W piątkowym spotkaniu  uczestniczyli też przedstawiciele Zespołu Sterującego Klastra Energii Zielone Podhale - Przewodniczący Zespołu Sławomir Kopeć i Wiceprzewodniczący Edmund Ciesielka oraz przedstawiciele lokalnego samorządu.

Relacja Video tvpodhale.info TUTAJ

Autor: mw
Źródło: UG Ochotnica Dolna
Zdjęcia: Magdalena Wojtarowicz
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij