Krościenko dofinansowane do niskiej emisji

Fot. 2017.09.28 20:32 / news / czytano 803 / opinie 0

Dla gminy Krościenko została przyznana kolejna dotacja wysokości 803 049,44 zł. dofinansowania do ograniczania niskiej emisji. Tym razem jest to dofinansowanie do projektu pn: „Poprawa, jakości powietrza na terenie gminy Krościenko nad Dunajcem poprzez wymianę źródeł ciepła w indywidualnych gospodarstwach domowych”.

Projekt będzie realizowany w ramach w ramach 4 Osi priorytetowej Regionalna polityka energetyczna, Działanie 4.4 Redukcja emisji zanieczyszczeń do powietrza, a Poddziałanie 4.4.3 Obniżenie poziomu niskiej emisji ( paliwa stałe) – SPR. W ramach projektu na terenie gminy Krościenko planuje się wymianę 100 szt. starych źródeł grzewczych (kotłów na paliwa stałe (węgiel kamienny-ekogroszek) oraz wymianę instalacji wewnętrznych w budynkach mieszkalnych. Wartość inwestycji została oszacowana na kwotę ponad 950 tys.zł. a dofinansowanie wynosi aż 98, 50% kosztów kwalifikowanych. Aby gmina mogła przystąpić do realizacji projektu musi posiadać w pierwszej kolejności audyty energetyczne, które nadal są w trakcie opracowania przez firmę audytorska wybraną w drodze przetargu przez Urząd Marszałkowski.
 
- Wsparcie mieszkańców gminy jest uwarunkowane od oceny energetycznej budynku, w którym planowana jest wymiana źródła ciepła. Nie mamy wpływu na przyśpieszenie wykonania wszystkich audytów, co znacznie opóźnia nam rozpoczęcie realizacji inwestycji – komentuje Wójt gminy Jan Dyda i dodaje: - Jako gmina robimy wszystko, aby przystąpić do realizacji zadania jak najszybciej, dlatego tez z uwagi na dwa pozytywne rozstrzygnięcia konkursowe, planujemy w miesiącu październiku przyjąć regulamin określający zasady udzielania dotacji, oraz zawierać umowy z mieszkańcami.
 
Zgodnie z nową interpretacją Urzędu Marszałkowskiego, jeżeli właściciel zdecyduje się na zakup nowego pieca jeszcze w tym roku, a jego audyt będzie pozytywny i będzie zawarta umowa z gminą, to do refinansowania są przewidziane wydatki poniesione od 10 lutego 2017 roku.

Gmina jest także w trakcie opracowania partnerskiego wniosku w ramach 4 Osi priorytetowej Regionalna polityka energetyczna, Działanie 4.1 Zwiększenie wykorzystania odnawialnych źródeł energii, Poddziałanie 4.1.1 Rozwój infrastruktury produkcji energii ze źródeł odnawialnych./ogniwa fotowoltaiczne/.
 
Termin złożenia wniosku upływa 30 listopada 2017 r, a jego rozstrzygniecie planowane jest na kwiecień 2018 roku.
Autor: Krystyna Kubik
Źródło: UG Krościenko n.D
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij