Podróżniczy festiwal w Dworku Gościnnym dobiegł końca

Fot. AS 2015.10.12 21:53 / news / czytano 2446 / opinie 0

W dniach 9-11 października w Dworku Gościnnym w Szczawnicy odbywał interaktywny festiwal podróżniczy Poza Szlakiem. Imprezę inaugurowano w piątkowy wieczór w Jazz Barze.

Pomysłodawcą wydarzenia był Jarosław Kuźniar polski prezenter telewizyjny i radiowy, który uczestniczył w inauguracji szczawnickiego festiwalu jadąc samochodem. 

Zebraną na sali publiczność przywitała Agnieszka Pietruszka - dyrektor Dworku Gościnnego. W ramach festiwalu w Jazz Barze, jak i na sali głównej Dworku Gościnnego odbywały się prelekcje i prezentacje, pokazy slajdów i relacje on-line. Dotyczyły relacji z podróży polskich globtroterów po całym świecie.

Prelegenci, których publiczność mogła poznać i posłuchać, to ludzie z pasją, którzy w życiu nie boją się wyzwań. Wiedzą i doświadczeniem, zdobytymi podczas podróży, dzielą się chętnie z otoczeniem. Wykład i pokaz sztuki japońskiej Jakuba Karpoluka zainaugurowały cały festiwal. Karpoluk jest kulturoznawcą i japonistą. Kilka lat temu zainteresował się tradycyjnym teatrem japońskim i sam zaczął trenować tę sztukę. Również w piątkowy wieczór na sali widowiskowej Dworku Gościnnego został wyświetlony film zrealizowany przez Mateusza Konopackiego i Marka Ułana-Szymańskiego. Film był relacją z ich podróży na wyspę Pitcairn, położoną na Pacyfiku. Była to wciągająca opowieść o życiu małej społeczności, w pełni ucywilizowanej i zamieszkującej jeden z najbardziej odizolowanych zakątków świata. W na żywo wystąpili: para IntoAmericas - dziennikarze i podróżnicy. Ich teksty ukazują się między innymi na łamach Tygodnika Powszechnego; Ilona Patro i Tomasz Kozakiewicz - podróżnicy, którzy udali się do Indii, aby poznawać tamtejszą kulturę; Krystian Tuchmacher – warszawiak, który porzucił wygodne życie w stolicy i wyjechał do Ameryki Południowej; Kasia, jedna z sióstr bliźniaczek grupy Twins on Tour, podczas swojej prezentacji opowiedziała o wyprawie do Ugandy.

W ramach festiwalu odbyły się także następujące prelekcje on-line: Julii Raczko opowieść o życiu w Australii; Kasi Urbaniak dotycząca poznawania przez nią życia w Hongkongu. Kasia wyjechała tam zawodowo i zafascynowała się kulturą tego miasta; prezentacja Rafała Barana, której tematem były Filipiny czyli miejsce, gdzie zamieszkał, by spełnić swoje marzenie; Karoliny Marczewskiej wykład o Urugwaju – kraju, gdzie Karolina jest obecnie gwiazdą tv; Ewy Polak, której misją było poznanie kobiet w Gwatemali i pomaganie im. Prelekcje odbywały się przez całą sobotę. Ok. 17.30 miała miejsce prezentacja Akademii Nikona przygotowana przez Krystiana Bielatowicza. Akademia Nikona była jednym ze sponsorów imprezy. Ufundowała m.in. nagrody w zorganizowanym w ramach festiwalu konkursie fotograficznym, którego wyniki ogłoszono w niedzielę. Na sobotni wieczór przewidziano koncert pt. Afrykańskie Rytmy. Koncert transmitowano na żywo w Internecie.

W niedzielę, również dzięki Nikonowi, odbyły się warsztaty fotograficzne. Plener zorganizowano w Niedzicy. W Jazz Barze z kolei Jarosław Kuźniar poprowadził warsztaty video. Opowiedział m.in. o nowych video-aplikacjach na smartfony, które umożliwiają udostępnianie na żywo każdego nagrania. Na tym festiwal zakończono. Partnerem wydarzenia, prócz Akademii Nikona, była firma Jeep.

Autor: AS
Zdjęcia: AS
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij