Miasto Szczawnica nie dołoży pieniędzy do IV edycji Barokowych Eksploracji

Fot. Arch. Szczawnickiego Chóru Kameralnego 2014.03.02 10:19 / news / czytano 5060 / opinie 1

Szczawnicki Chór Kameralny, organizator tego międzynarodowego festiwalu w styczniu zwrócił się do burmistrza z prośbą o wsparcie tegorocznej imprezy. Budżet miasta okazał się niewystarczający.

Stowarzyszenie Szczawnicki Chór Kameralny 14. lutego br. wystosował pismo z prośbą o wsparcie finansowe w wysokości 30 tysięcy złotych do burmistrza Miasta i Gminy Szczawnica Grzegorza Niezgody. Pieniądze miałyby być przeznaczone na organizację tegorocznej IV edycji międzynarodowego festiwalu „Barokowe Eksploracje”. Swoją prośbę uzasadnia m.in. tym, że ta cykliczna impreza staje się rozpoznawalną marką szczawnickiej kultury i ma duże znaczenie dla promocji Szczawnicy, jako rozwijającego się miasta i kurortu. W festiwalu uczestniczą międzynarodowe autorytety w dziedzinie wykonawstwa i interpretacji muzyki dawnej. Organizatorzy współpracują z placówkami dyplomatycznymi - Instytutem i Konsulatem Francuskim w Krakowie, Konsulatem Republiki Słowackiej, Czeskim Centrum w Warszawie i podmiotami zagranicznymi Międzynarodowym Funduszem Wyszehradzkim, Ministerstwem Kultury Republiki Słowackiej, Muzeum w Czerwonym Klasztorze, Parafią św. Michała w Budapeszcie. Festiwal zdobył także uznanie Marszałka Małopolski Marka Sowy oraz Dyrektor Departamentu Turystyki i Sportu Elżbiety Kantor.

Dalej w uzasadnieniu stowarzyszenie podkreśla, że jest to impreza bardzo medialna i informacje pojawiają się m.in. w Radio Kraków, Gazecie Krakowskiej, RDN Małopolska, TV-NS, czy RMF Classic oraz kilkudziesięciu portalach internetowych. Festiwal ma też oficjalny kanał na You Tube, gdzie fragmenty koncertów oglądnęło ponad 15 000 osób. Na same koncerty przychodzi dużo odbiorców, w 2013 roku koncerty wysłuchało ponad 1500 osób. Dalszy rozwój daje szanse, że wydarzenie stanie się rozpoznawalne w całej Polsce jak i za granicami, głównie na Węgrzech i na Słowacji. Natomiast sama organizacja jest okazją do budowania trójstronnego partnerstwa pomiędzy sektorem pozarządowym, samorządem a podmiotami prywatnymi. 

Szczawnicki Chór Kameralny tworzą ludzie ze Szczawnicy, którzy społecznie angażują się w pracę artystyczną i organizacyjną od 2006 roku. Lokalna inicjatywa przeobraziła się w zespół dorównujący zawodowcom i podejmującym coraz ambitniejsze projekty. W ramach Barokowych Eksploracji odbywają się też zajęcia dla dzieci, co umożliwia najmłodszym kontakt z kulturą wyższą.

Burmistrz w odpowiedzi na pismo poinformował, że Miasto i Gmina Szczawnica nie ma możliwości dofinansowania IV edycji międzynarodowego festiwalu „Barokowe Eksploracje” w roku 2014. Uzasadniając, że budżet Szczawnicy jest nie wystarczający aby udzielić dofinansowania na tak wielką skalę. Jednocześnie zaoferował pomoc, która miała by objąć udostępnienie informacji o organizacji festiwalu na tablicach ogłoszeń i stronie internetowej Miasta i Gminy Szczawnica oraz w prasie. Pożyczył także powodzenia w realizacji obranych celów. 

- Odmowa wsparcia przez UMiG Szczawnica zbliża nas do „katastrofy”, gdyż pozyskaliśmy dotację w prestiżowym konkursie Mecenat Małopolski Plus. Wysokość dotacji to 35 000 złotych, ale warunek jest że musimy wykazać się 50 % wkładem własnym. Jeżeli nie znajdziemy tych pieniędzy, nie będziemy mogli podjąć dotacji Marszałkowskiej. Kwestia dotacji marszałkowskiej jest ściśle połączona z kwestiami organizacyjnymi takiej imprezy. My musimy wykazać się środkami własnymi ale przede wszystkim musimy wykazać się świetnie zorganizowaną międzynarodowa imprezą, jeżeli chcemy z powodzeniem taką dotację później rozliczyć. - komentuje całą sprawę dyrektor artystyczny festiwalu, a zarazem kierownik i dyrygent Szczawnickiego Chóru Kameralnego Agnieszka Żarska, i dodaje : - W tym momencie umawiamy renomowanych artystów, którzy rezerwują sobie terminy pod nasz festiwal więc czasu właściwie nie mamy... działamy „na krawędzi”. 

Tegoroczna edycja „Barokowych Eksploracji” planowana jest z dużym rozmachem i udziałem światowych autorytetów w dziedzinie wykonawstwa muzyki baroku oraz innych dziedzin sztuki z tego okresu. Przedsięwzięcie jest wysokobudżetowe i skomplikowane organizacyjnie. Całkowita wartość poprzedniej edycji przekroczyła 150 000 złotych, dlatego według organizatorów wsparcie ze strony Miasta i Gminy Szczawnica wydaje się niezbędne dla dalszego utrzymania i rozwoju przedsięwzięcia.
Autor: CR
Zdjęcia: Arch. Szczawnickiego Chóru Kameralnego
Dodaj do:


Ostatnie komentarze

loko2014.03.04 11:03
Wójtowie i burmistrzowie jedyne co potrafią to pożyczyć, ale to tylko powodzenia. Bo inwestowanie w kulturę i inne tego typu sprawy to już nie ich działka. Oni wolą dać sobie albo kolegom. Na to zawsze znajdą pieniądze.
1

reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij