Minister Tadeusz Sławecki gościem uroczystego oddania szkół po remoncie w Ochotnicy Górnej

Fot. Magdalena Wojtarowicz 2013.10.02 10:50 / news / czytano 5676 / opinie 0

Rozbudowa Szkoły Podstawowej oraz Publicznego Gimnazjum w Ochotnicy Górnej trwała prawie dwa lata. Teraz cała społeczność gminna może cieszyć się rozbudowanym i funkcjonalnym budynkiem. 

Zaproszonych na poniedziałkową uroczystość gości powitała Stanisława Urbaniak Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej, Kunegunda Cebula Dyrektor Gimnazjum nr 3 w Ochotnicy Górnej oraz Kazimierz Konopka Wójt Gminy Ochotnica Dolna. - Składam serdeczne podziękowania, tym wszystkim, którzy przyczynili się do tej inwestycji i życzę aby służyła ona i przynosiła w najbliższym czasie owoce.- mówił włodarz gminy.


W uroczystości wzięli udział Wiceminister Edukacji Tadeusz Sławecki, Małopolski Wicekurator Oświaty Grzegorz Baran, Dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty w Nowym Targu Bożena Bryl, Posłanka Anna Paluch, Poseł Edward Siarka, Posłanka na Sejm X kadencji Aniela Bukała, Sekretarz Gminy Ochotnica Dolna Maria Łojas - Jurkowska, Dyrektor Gimnazjum w Ochotnicy Dolnej Leszek Wołek, ks. Jan Mikulski, ks. Paweł Kita, radni, rodzice, grono pedagogiczne szkół i uczniowie.

Po symbolicznym przecięciu wstęgi budynek szkoły poświęcił proboszcz parafii ks. Jan Mikulski, a zaproszeni goście gratulowali władzom gminnym zrealizowanego przedsięwzięcia i życzyli kolejnych pomyślnych inicjatyw. - Cytując klasykę chciałoby się powiedzieć: Serce roście, rośnie patrząc na te czasy, patrząc na tę szkołę, ten klimat, patrząc na to co tutaj jest. Miałem do wyboru kilka uroczystości, ale przyjechałem tutaj by Wam podziękować, bo sam przez wiele lat kierowałem szkołą, którą jest w gminie wiejskiej. Myślę, że dzisiaj tyle toczy się dyskusji na temat przyszłości polskiej edukacji, ale warto wrócić do korzeni, do wzorców, które zostały zachowane w tych małych ojczyznach. - mówił Tadeusz Sławecki. Dodał, że Gmina Ochotnica Dolna może liczyć na jego pomoc w realizacji ważnych przedsięwzięć w dziedzinie wychowania młodego pokolenia, ponieważ szkoła wymaga jeszcze dofinansowania do wyposażenia.

Po części oficjalnej uczniowie Szkoły Podstawowej i Gimnazjum z Ochotnicy Górnej zaprezentowali się w występie muzyczno-wokalnym i recytatorskim. Uroczystości towarzyszyły miejscowe drużyny harcerskie oraz prezentacja multimedialna historii szkoły. Pierwsze zapiski na temat szkoły czteroklasowej pochodzą z 1882 roku, w której uczyły się dzieci z całej Ochotnicy Górnej. W czasie I wojny światowej budynek został zamieniony na szpital wojskowy a nauka przerwana. Wznowiono ją dopiero w 1923 roku i w okresie II wojny światowej nauka odbywała się normalnie. W 1951 roku szkoła przekształca się w sześcioklasową a w 1966 w ośmioklasową. Po tym okresie placówka przechodzi szereg remontów i modernizacji. 

Obecna przebudowa szkół kosztowała w sumie ponad 4,1 mln złotych, dofinansowanie projektu wyniosło prawie 2,5 mln złotych: ze środków unijnych pozyskano kwotę 124 tys. złotych a budżet państwa dofinansował ponad 2,3 mln złotych. Środki własne gminy to ponad 1,6 mln złotych. Dodatkowo w ramach rządowego programu „Radosna Szkoła” wykonano plac zabaw. Szkoła Podstawowa w Ochotnicy Górnej wraz z odziałem przedszkolnym liczy obecnie 179 uczniów, Gimnazjum 101 uczniów. W ramach projektu przebudowy szkoły wykonano nową kondygnację (II piętro), przebudowę kuchni z zapleczem oraz sanitariatami, modernizację systemu grzewczego, kompleksowe zagospodarowanie otoczenia szkoły (m.in. zagospodarowanie zieleni oraz budowa boiska do siatkówki i piłki ręcznej ze sztuczną nawierzchnią), a także termomodernizację budynku.
Autor: mw
Zdjęcia: Magdalena Wojtarowicz
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij