Orkiestra, Mażoretki Fantazja i Truteń

Fot. Janusz Wojtarowicz 2014.05.01 21:55 / news / czytano 14529 / opinie 0

Oferta kulturalna Szczawnicy na długi weekend rozpoczęła się dziś wieczorem imprezą plenerową na Placu pod Kolejką na Palenicę.

Wieczór rozpoczął się występem Dziecięco-Młodzieżowej Orkiestry Dętej Ogrodzieniec, której towarzyszyły występy Mażoretek Fantazja również z tej samej miejscowości. Orkiestra powstała po trzech latach nauki dzieci i młodzieży pod kierunkiem doświadczonego dyrygenta Stefana Łepka, która swój debiut miała podczas Święta Gminy Ogrodzieniec w sierpniu 2010 roku. Liczy blisko czterdziestu czynnych członków oraz ok. dwudziestu kandydatów nie posiadających jeszcze umiejętności zezwalających na koncertowanie z zespołem. W swoim repertuarze młodzi muzycy mają muzykę klasyczną zaaranżowaną na orkiestrę dętą (J.B. Lully, G. Verdi, A. Mozart, K. Kurpiński), muzykę kościelną (pieśni dla całego roku liturgicznego), muzykę marszową (marsze kompozytorów i aranżerów polskich: S. Kwiatkowski, S. Frankowski, J. Pankiewicz, czeskich: J. Stolc, J. Vojevoda, amerykańskich: L. King, niemieckich: S. Rundel i innych), standardy muzyki rozrywkowej. Pomysł założenia Zespołu Mażoretek zrodził się w Ogrodzieńcu prawie równocześnie z chwilą reaktywowania na bazie dawnych tradycji Orkiestry Dętej. Na początku liczył 16 dziewczyn, które rozpoczęły intensywne treningi, odbywające się 8 razy w miesiącu w soboty i niedziele. Obecnie zespół liczy ok. 50 osób. Zespół prowadzą instruktorki Agata Barteczko i Anna Malinowska. Obecnie ćwiczy już blisko czterdzieści dziewczyn w wieku od 8 do 17 lat. Dziewczęta zaprezentowały układy defiladowe i sceniczne.

W trakcie występów burmistrz Miasta i Gminy Ogrodzieniec Andrzej Mikulski zapraszał do odwiedzenia gminy, z której pochodzą artyści i opowiedział krótko o jej turystycznych walorach. Jedną z jej ciekawszych atrakcji jest renesansowy Zamek Ogrodzieniec na Górze Janowskiego, podobno najładniejszy i najbardziej okazały zamek w Jurze Krakowsko – Częstochowskiej. Ruiny zamku utrwalił Andrzej Wajda w filmowej adaptacji "Zemsty'' Aleksandra Fredry.

Gwiazdą wieczoru był natomiast Kabaret "Truteń" w swoim pięcioosobowym składzie. Ten bliski sercu górali kabaret, rozbawiający ludzi od 1993 roku zapewnił pełną humoru godzinę. Przez te lata działalności kabaret objechał po kilkakroć całą Polskę od Kamienia Pomorskiego po Karpacz, zahaczając po drodze o Kalisz. Kilkakrotnie uznawany był za najlepszy kabaret wiejski w kraju, a na Słowacji koncertował jeszcze przed przyjęciem tego państwa do strefy Schengen.

Wieczorną imprezę poprowadził z ramienia organizatorów, a byli nimi Urząd Miasta i Gminy Szczawnica oraz Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy, dyrektor MOK Piotr Gąsienica. Gąsienica zaprosił także na kolejne punkty długiego weekendu majowego; XIV Święto Wód Szczawnickich 2 maja, Mszę Patriotyczną na Przysłopie 3 maja o godz. 12.00 oraz tegoż samego dnia na koncert zespołu "Turnioki" o godz. 19.00 na Placu pod Kolejką, 4 maja natomiast na koncert Zespołu FolkPower w Parku Dolnym również o godz. 19.00.

Autor: Oprac. red.
Zdjęcia: Janusz Wojtarowicz
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij