Podłoga interaktywna w domach pobytu dziennego

Fot. 2019.12.18 17:12 / news / czytano 649 / opinie 0

Podłoga interaktywna - takie urządzenie trafiło do domów dziennego pobytu w Niedzicy, Kluszkowcach i Jaworkach w ramach projektu Pienińskie Domy Dziennego Pobytu, przygotowanego przez Krajowy Instytut Gospodarki Senioralnej we współpracy z gminami Czorsztyn, Łapsze Niżne i Szczawnica.

Czy wykorzystanie nowoczesnych technologii to dobry pomysł na pracę terapeutyczną z osobami starszymi? Trzy położone w Pieninach domy seniora udowadniają, że zdecydowanie tak. W grudniu placówki wyposażono w interaktywne podłogi służące aktywizacji ruchowej i umysłowej osób starszych. 
 
Głównym powodem realizacji projektu były ograniczenia w dostępie do profesjonalnych usług opiekuńczych, z jakimi spotykały się niesamodzielne osoby starsze. Celem tej inicjatywy miało być z jednej strony zwiększenie dostępności do usług opiekuńczo-pielęgnacyjnych i wsparcie dla osób w podeszłym wieku oraz ich opiekunów, z drugiej – aktywizacja osób starszych.  
 
– W trzech domach łącznie mamy 70 podopiecznych. Są to osoby w przedziale wieku 65 - 93 lata. Stan ich zdrowia, to przekrój stanu osób starszych w tym przedziale wieku. Mamy osoby z demencją, z ograniczeniami po wylewach, mamy osoby ze schorzeniami narządu ruchu i oczywiście mamy także Seniorów z drobnymi dysfunkcjami wynikającymi z ich wieku, a nie choroby – mówi Mariusz Kieczek, ekspert KIGS.
 
- Takie urządzenie jak interaktywna podłoga jest idealnym narzędziem do pobudzenia, tak aktywności fizycznej jak również aktywności intelektualnej seniora. Połączenie tych dwóch elementów pozwala na aktywizację w obszarze poznawczym oraz fizycznym. Nasi Seniorzy z dużym zaciekawieniem przyjęli tę propozycję aktywności – dodaje.
 
Interaktywna podłoga Funtronic Senior, która trafiła do domów opieki to nowatorskie narzędzie terapeutyczne, które zyskało popularność już w niemal 10 000 instytucji na całym świecie. Urządzenie łączy w sobie projektor, komputer i czujnik ruchu, a jego obsługa jest niezwykle prosta i intuicyjna ze względu na to, że steruje się nim za pomocą ruchów ciała i gestów. Interaktywnych aplikacji można używać także na stole, co daje możliwość uczestnictwa wszystkim seniorom, także tym z ograniczoną sprawnością ruchową. Interaktywny projektor wyposażony jest w zestaw aplikacji, quizów i gier ruchowych, które pobudzają do myślenia oraz zachęcają do aktywności fizycznej i współpracy w grupie.
 
Badania dowodzą, że Polska jest jednym z najszybciej starzejących się krajów europejskich. Dane prezentowane przez GUS wskazują, że do 2020 roku osoby w wieku 65+ będą stanowiły 18,9 proc. naszego społeczeństwa, a do 2050 roku wskaźnik ten podniesie się do blisko 33 proc. Niestety wraz ze wzrostem długości życia nie idzie poprawa jego jakości, zwłaszcza w tzw. wieku trzecim i czwartym. Profesjonalne domy opieki, wyposażone w nowoczesny sprzęt służący seniorom mogą odwrócić ten trend sprawiając, że dobrą kondycją będziemy cieszyli się także jesienią życia.  
Autor: Oprac. red.
Źródło: goodonepr.prowly.com
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij