Podsumowanie dwudniowej wizyty studyjnej w Dolinie Karpia w Zatorze

Fot. Katarzyna Burak-Pearce 2018.04.09 11:38 / news / czytano 2605 / opinie 0

"Dolina Karpia” stanowi świetny przykład miejsca, w którym mieszkańcy postanowili razem działać. Angażując społeczność lokalną oraz partnerów samorządowych, udało im się zbudować wyjątkową ofertę turystyczną, rozpoznawalną w całym kraju. 

Postanowiliśmy tam pojechać, aby zobaczyć, jak wiele można osiągnąć wspólnymi siłami. Wizyta była możliwa dzięki współpracy Gminy Łapsze Niżne z Fundacją MILA z Krakowa. Zarówno dla wszystkich uczestników wyjazdu, jak i gminy nie wiązała się z ponoszeniem jakichkolwiek kosztów. Wizyta w całości została sfinansowana w ramach projektu „Małopolski Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej – Subregion Podhalański”. Celem wyjazdu było pokazanie przykładu współpracy wielosektorowej w obszarze turystyki dziedzictwa w formie Ekomuzeum Doliny Karpia. Ekomuzeum stanowi zbiór lokalnych atrakcji, ciekawych miejsc, również noclegowych, które ze sobą współpracują i nawzajem się promują. Są one przykładem dziedzictwa przyrodniczego, historycznego i kulturowego, co pozwala poznać różnorodne wartości regionu. W skład Ekomuzeum Doliny Karpia wchodzi ponad 60 członków, w tym rękodzielnicy, osoby świadczące różne usługi, jak np. pszczelarze, młynarze czy piekarze, dalej kluby sportowe, izby regionalne oraz gospodarstwa agroturystyczne i wiele innych. Ważne, aby każdy uczestnik tego projektu promował swój region i starał się promować pozostałych uczestników. Funkcję koordynatora ekomuzeum pełni Stowarzyszenie Dolina Karpia, które również jest Lokalną Grupą Działania oraz Lokalną Grupą Rybacką.

W wyjeździe wzięło udział 15 pań, które reprezentowały powiat nowotarski i w olbrzymiej większości Gminę Łapsze Niżne. Wszystkie uczestniczki wyjazdu reprezentowały branżę turystyczną, głównie agroturystykę. W trakcie dwudniowej wizyty, wspólnie z panią Barbarą Kazior – prezes Fundacji MILA odwiedziłyśmy miejsca i poznałyśmy ludzi, którzy tworzyli markę turystyczną Doliny Karpia od podstaw. W tym dyrektor biura stowarzyszenia, panią Annę Świątek, która przybliżyła nam historię tego miejsca, oraz opowiedziała o całym procesie podejmowania współpracy między trzema sektorami: przedsiębiorcami, lokalną grupą działania oraz urzędami gmin. Miałyśmy też okazję spróbować lokalnych produktów regionu, w tym słynnego już wędzonego karpia. Następnie udałyśmy się do dwóch panów – pasjonatów, pana Wojciecha który prowadzi pasiekę oraz pana Mariana, który stworzył niezwykle rozbudowaną oraz bogatą w eksponaty Izbę Regionalną. Miejsca te stanowią część ekomuzeum i są wspaniałym przykładem, jak swoja pasję przełożyć również i na działalność, z której można czerpać zyski. Kolejnego dnia odwiedziłyśmy Galerię Sztuki „Bałysówka”, którą prowadzi niezwykła osoba, pani Mira Sabatowicz. Pani Mira zdołała ocalić od zburzenia ponad 150 letni dom, który przekształciła w niezwykle klimatyczne miejsce, pełne obrazów, wyrobów ceramicznych, ale przede wszystkim miejsce w którym można poczuć historię regionu i o niej posłuchać. Następny punkt programu stanowiły warsztaty kulinarne, których celem było pokazanie lokalnego produktu – „Kładzionki ziemniaczanej”, jako atrakcji turystycznej. Warsztaty wspaniale dla nas poprowadziły panie z Koła Gospodyń w Tomicach, przy współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury. „Kładzionki” wszystkim nam bardzo smakowały i przy okazji stanowiły pretekst, aby porozmawiać o specjałach, które Spisz ma do zaoferowania.Na koniec pojechałyśmy do Zakrzowa, gdzie funkcjonuje jedyny w swoim rodzaju Inkubator Przetwórstwa Lokalnego „Smaki Gościńca”. Stanowi on wspaniały przykład rozwoju ekonomii społecznej we współpracy ze spółdzielnią społeczną. Serdecznie dziękujemy pani Renacie Bukowskiej za bardzo miłe przyjęcie i przybliżenie nam historii tego niezwykłego miejsca.

Założeniem tej wizyty studyjnej było zainspirowanie się do dobrych praktyk oraz przeniesienie ich na tereny Gminy Łapsze Niżne. Mamy nadzieję, że poznanie przykładu „Doliny Karpia” będzie dla uczestników dowodem na to, że wspólnymi siłami można osiągnąć bardzo dużo i przy tym samemu na tym skorzystać. Szczególne podziękowania składamy na ręce pani Barbary Kazior z Fundacji Miejsc i Ludzi Aktywnych w Krakowie, dzięki której pomocy oraz zaangażowaniu wyjazd ten mógł się odbyć. Wspólnie z panią Barbarą planujemy kontynuować współpracę w zakresie rozwoju potencjału turystycznego naszej gminy. Wizyta organizowana jest przez Fundację Miejsc i Ludzi Aktywnych w ramach projektu „Małopolski Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej – Subregion Podhalański” dofinansowanego przez Województwo Małopolskie – Małopolskie Centrum Przedsiębiorczości – w Krakowie - Instytucję Pośredniczącą II-stopnia w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego 2014-2020, Oś Priorytetowa IX Region Spójny Społecznie, Działanie 9.3 Wsparcie Ekonomii Społecznej, Typ projektów A: (działania wspierające rozwój ekonomii społecznej, obejmujące usługi: animacji lokalnej, rozwoju ekonomii społecznej oraz wsparcia istniejących podmiotów ekonomii społecznej) na podstawie umowy o dofinansowanie RPMP.09.03.00-12-0047/16-00.

Autor: Katarzyna Burak-Pearce
Źródło: UG Łapsze Niżne
Zdjęcia: Katarzyna Burak-Pearce
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij