Pomnik Krwawej Wigilii w Ochotnicy w nowej odsłonie

Fot. Arch. UG Ochotnica 2019.12.15 20:38 / news / czytano 942 / opinie 0

Już niebawem zostanie przebudowana nawierzchnia w otoczeniu Pomnika Krwawej Wigilii w Ochotnicy Dolnej, wraz ze zmianą zagospodarowania terenu, budową iluminacji i zielenią.

Gmina Ochotnica Dolna w 2020 r. zrealizuje zadanie pn. „Zmiana zagospodarowania terenu w otoczeniu Pomnika Krwawej Wigilii” dofinansowane w ramach poddziałania 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020.

Zostanie przebudowana nawierzchnia w otoczeniu Pomnika Krwawej Wigilii w Ochotnicy Dolnej, wraz ze zmianą zagospodarowania terenu, budową iluminacji i zielenią.

Główne zagospodarowanie terenu stanowi kamienny pomnik tzw. Pomnik Krwawej Wigilii, noszący również nazwę „Ochotnicka Nike”, wykonany według projektu Henryka Burzca. Pomnik w szczególny sposób upamiętnia pacyfikację Ochotnicy, dokonaną przez okupantów niemieckich 23 grudnia 1944, zabijając 50 mieszańców. Symboliczna nazwa Krwawa Wigilia odnosi się do wigilii Bożego Narodzenia, która tamtego roku obchodzona była w sobotę 23 grudnia. Pacyfikacja Ochotnicy była jedną z najbardziej krwawych niemieckich akcji represyjnych na Podhalu. Dzień wcześniej tj. 22 grudnia została dokonana pacyfikacja os. Rzeka, Jurki i Mastaletrze w Tylmanowej. Zginęło wówczas 9 mieszkańców.

Ponadto w projekcie przewidziano prace konserwatorskie pomnika – w tym wymianę płyt kamiennych cokołu. Teren inwestycji podzielono kompozycyjnie na dwie części: strefę „Sacrum” - znajdującą się w bezpośredniej bliskości pomnika, w obrębie istniejącego murka kamiennego oraz strefę „Profanum” – w znajdującą się od strony południowej, w obrębie której przewidziano lokalizację 12 tablic informacyjnych, związanych z historią Ochotnicy.
Autor: Oprac. red.
Źródło: UG Ochotnica Dolna
Zdjęcia: Arch. UG Ochotnica
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij