Przebudowa bulwarów przy Grajcarku

Fot. Arch. UMiG Szczawnica 2015.02.13 11:01 / news / czytano 2071 / opinie 0

Burmistrz Miasta i Gminy Szczawnica będzie inwestorem zastępczym przy realizacji rozbudowy i remontu murów bulwarowych wzdłuż potoku Grajcarek. 

W miniony wtorek Grzegorz Niezgoda odebrał promesę zabezpieczającą środki finansowe na realizację zadania w kwocie 3 mln 500 tys. zł. Przekazana kwota pokrywa w 100 % koszty przedsięwzięcia, które należy do zadań Rejonowego Zarządu Gospodarki Wodnej jako instytucji państwowej a będzie realizowane przez Szczawnicę.

Na podstawie wzajemnych uzgodnień w 2011 roku Burmistrz zobowiązał się przygotować dokumentację techniczną z pozwoleniem na budowę na którą zostały zresztą odpowiednio wcześniej zabezpieczone środki w budżecie miasta. Po wielomiesięcznych perypetiach związanych z uzgodnieniem projektu ostatecznie w listopadzie zeszłego roku zostało wydane pozwolenie na budowę.

Planowana inwestycja polega głównie na modernizacji już istniejącej zabudowy potoku, a w wyniku realizacji inwestycji nie przewiduje się zmian w dotychczasowym sposobie zagospodarowania terenu. Dodatkowo zostaną wykonane: opaska brzegowa z koszy siatkowo kamiennych na fundamencie z gabionów stalowych podtrzymująca osuwisko, oraz bystrza kaskadowe z przepławkami w celu zmniejszenia spadku dna i prędkości przepływu wody, a w efekcie zmniejszenie erozji.

- Zdecydowaliśmy się na wyłożenie naszych środków finansowych na projekt budowlany aby przygotować potężne zadanie związane z naszym głównym ciekiem wodnym jakim jest Grajcarek. Bez niezbędnej dokumentacji nie bylibyśmy w stanie przejąć tego zadania od RZGW i uzyskać na nie środki finansowe. Ryzyko, że zostaniemy z dokumentacją i nie będzie środków na jego realizację było duże i dlatego już w listopadzie zeszłego roku podjąłem z Wojewodą Małopolskim rozmowę i prosiłem o pomoc w zabezpieczeniu tych środków. Bez dotacji, dużych środków takie zadanie mogłoby być realizowane latami a zagrożenia występują ostatnio praktycznie corocznie - podkreśla Niezgoda.
Autor: Oprac. red.
Źródło: UMiG Szczawnica
Zdjęcia: Arch. UMiG Szczawnica
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij