Redyk w Jaworkach z inscenizacją wieszania Janosika na haku

Fot. Janusz Wojtarowicz 2013.08.05 13:21 / news / czytano 7235 / opinie 1

Jaworczański Redyk to uroczyste wypędzanie owiec na pastwiska i jedna z najstarszych imprez organizowanych w Pieninach, sięgająca lat 70. XX wieku. To popularne i zarazem najstarsze wydarzenie Lata Pienińskiego co roku gromadzi wielu widzów i smakoszy tradycyjnych potraw.

- Dawniej Redyk polegał na tym, że owce pędzono z Zakopanego do Jaworek przez Nowy Targ i trwał kilka dni. Na przedzie zawsze szli muzycy, grali, śpiewali a w poniektórych wioskach zatrzymywali się i tam były imprezy. Na halach w Pieninach pasą się owce od 1947 roku, kiedy to odbył się pierwszy duży redyk po decyzji Rządu Polskiego o przeniesieniu w Pieniny wypasu owiec z Tatrzańskiego Parku Narodowego. Od tego czasu tu w Pieninach trwa kultowy wypas owiec a bacówki są takie jak były kiedyś. Przepisy spowodowały, że każda ma teraz bieżącą wodę. Ale zdrowość oscypka nie zależy od tej wody, ale od siły rąk juhasa, który wyciska z oscypka każdą kroplę wody solankowej. - mówił o tradycji Redyku i oscypka prowadzący imprezę Piotr Gąsienica, Dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Szczawnicy.

33. redyk rozpoczął się od zapędzenia owiec na polanę nad sceną plenerową w Jaworkach oraz pokazowym strzyżeniem owcy przez baców Jędrka i Staszka, tradycyjnie przy muzyce z kultowego serialu „Janosik” kręconego m.in. na terenie Pienin od maja 1972 do marca 1973 roku. Sprzątanie wełny ze sceny nie było potrzebne, ponieważ pozbierały ją na pamiątkę dzieci.

Przed publicznością na scenie wystąpiła obecna Miss Pienin 2013 Justyna Potoczak z Dębna, która odebrała nagrodę w postaci wycieczki. W dalszej części imprezy zaprezentowały się; Zespół Folklorystyczny „Trojak” z Valasskiej Bystricy na Słowacji, „Zbójecka Familia” z Czarnego Dunajca, Zespół Pieśni i Tańca „Pieniny” z Krościenka n/D oraz zespół „Luz Blues”. Około godziny 21.00 wystąpił kabaret  „Spotkanie z Balladą z programem pt. „Kopydłowo na Redyku”. Wszystko zakończyło się zabawą taneczną. Po występie „Zbójeckiej Familii” aktorzy z Amatorskiego Teatru działającego przy MOK w Szczawnicy wspomagani członkami z Zespołu „Pieniny” przedstawili inscenizację pt. „Janosik na Haku”. 

- W czasach Janosika na tych ziemiach rządził Cesarz Franciszek Józef. Naprzeciwko cesarskich wojsk nie było żadnej siły militarnej. Janosik w oczach ludzi był bojownikiem o wolność. Zbójował chwalebnie, żeby osłabić wojska cesarskie. Wtedy kiedy napadał dwór, to zrabowanymi dudkami i innymi kosztownościami dzielił się z biedakami. Dlatego jego legenda trwała, nabierała rozpędu i przetrwała trzysta lat. Wszystko wskazuje na to, że przetrwa następne lata. Na Słowacji mamy dwa pomniki Janosika, trzy filmy o jego życiu, w Polsce dwa. Dzisiaj spróbujemy odtworzyć jego powieszanie na haku. - mówił Piotr Gąsienica. Ciekawostką jest, że na polanie tuż nad sceną plenerową w Jaworkach, była kręcona scena do kultowego polskiego serialu wieszania Janosika, Pyzdry i Kwiczoła.   

Przy okazji Redyku w ramach podziękowaniu za współpracę przy organizacji „Pienińskiego Festiwalu Kultur Górskich Łemków, Rusnaków i Górali”, który odbył się tydzień wcześniej, Prezes Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Jaworek Jerzy Pal wręczył Piotrowi Gąsienicy malunek na szkle Anny Madei. Natomiast Dyrektor Szkoły Muzycznej I Stopnia im. Fryderyka Chopina w Szczawnicy, Kierownik Zespołu Pieśni i Tańca „Juhasy” oraz Dyrygent Chóru „Jaworczanie” - Ewa Zachwieja otrzymała z rąk dyrektora MOK Szczawnica Motyla Penińskiego Niepylaka Apollo 2013. Nagroda ta, wykonana techniką witrażu przez artystkę Jolantę Gładyszewką-Tybur, przyznawana jest od zeszłego roku za wybitne osiągnięcia w dziedzinie oświaty, wychowania a także kultury, które przyczyniły się do rozwoju i promocji Pienin.

Na specjalnie przygotowanych stoiskach można było skosztować specjałów lokalnej kuchni pienińskiej i łemkowskiej oraz pieczonego barana. Dzieci jeździły na kucykach Pawła Koniecznego, które od lat są atrakcją lokalnych festynów. Firma X-Team z Nowego Targu przygotowała ściankę wspinaczkową oraz przejazdy samochodzikami. Turyści z bliska podziwiali sztukę kowalstwa oraz tradycyjnego wyrobu oscypków. Można było kupić produkty wykonane podczas Warsztatów Terapii Zajęciowej Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym - Koło w Szczawnicy i miód oraz wyroby z wosku pszczelego z Gospodarstwa Pasiecznego Barbary i Stanisława Korona ze Starego Sącza.
 
Piętnastokilometrowy Bieg Baców zaplanowany na godzinę 13.30 został odwołany w związku z wysoką temperaturą i obawami o zdrowie startujących.

Organizatorami Redyku byli Urząd Miasta i Gminy Szczawnica, Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy, Związek Podhalan Oddział Szczawnica. Tegoroczny Redyk odbywał się w ramach Dni Powiatu Nowotarskiego.
Autor: Oprac. red.
Zdjęcia: Janusz Wojtarowicz
Dodaj do:


Ostatnie komentarze

Turysta2013.08.07 14:08
Czadowa impreza, ale jak dla mnie za gorąco i ktoś mógł kupy po konikach pozbierać... ;)
1

reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij