Strażacy zakończyli zmagania w I Olimpiadzie Sportowo-Pożarniczej

Fot. Magdalena Wojtarowicz 2013.09.17 13:50 / news / czytano 8308 / opinie 1

Podczas weekendowych zawodów szczawnickiej olimpiady na starcie stanęli strażacy z całej Polski. Pośród 40 pięcioosobowych drużyn biorących udział w konkurencjach sprawnościowych znalazły się trzy damskie ekipy.

Pierwsze miejsce zdobyli strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Pcimiu, którzy już w pierwszym dniu zawodów uzyskali najlepszy czas i do końca nie dali sobie odebrać czołowego miejsca. Wśród pań zwyciężyła drużyna z OSP Kołki.

Olimpiada rozpoczęła się w sobotę mszą świętą w kościele parafialnym w Szczawnicy, której przewodniczył JE ks. bp. Gerard Bernacki. Towarzyszyli mu: ks. Franciszek Bondek proboszcz szczawnickiej parafii oraz ks. Józef Włodarczyk proboszcz parafii Szlachtowa-Jaworki. Po zakończeniu mszy brać strażacka w uroczystym przemarszu ulicami Szczawnicy udała się na plac pod kolejką na Palenicę.  

Po przedstawieniu wszystkich drużyn, oficjalnego otwarcia imprezy dokonał jeden z organizatorów, Krzysztof Mańkowski prezes spółki Thermaleo: - Pomysł zorganizowania takiej olimpiady zrodził się po to, aby podziękować Wam za to co robicie na co dzień, za narażanie życia dla innych i służenie innym. Dziękuję za liczny udział i przyjazd do Szczawnicy życząc dzisiaj powodzenia.

Piotr Gąsienica, dyrektor szczawnickiego Miejskiego Ośrodka Kultury odczytał listy okolicznościowe otrzymane od Waldemara Pawlaka Prezes Zarządu Głównego Związku OSP RP, Generała Brygadiera Zbigniewa Meres Senatora RP, Marka Sowy Marszałka Województwa Małopolskiego oraz Posła Edwarda Siarki Prezesa Wojewódzkiego Oddziału ZOSP RP.   

Podsumowanie dwudniowych zmagań strażaków ochotników nastąpiło w niedzielę. Nagrody wręczali Grzegorz Niezgoda Burmistrz Miasta i Gminy Szczawnica w towarzystwie st.bryg. w st. spocz. Andrzeja Sztarbały, st. bryg. w st. spocz. Grzegorza Sudo byłego komendanta wojewódzkiego oddziału PSP w Nowym Sączu, komendanta Karpackiego Oddziału Straży Granicznej płk Andrzeja Zająca, Wojciecha Malika przedstawiciela Kaliskich Zakładów Przemysłu Terenowego oraz inicjatorów i organizatorów zawodów Zbigniewa i Dariusza Tokarskich.

- Gratuluję wszystkim nagrodzonym, podczas ostatnich dwóch dni w Szczawnicy rządziła Ochotnicza Straż Pożarna z czego bardzo się cieszę. Mam nadzieję, że tego typu imprezy w Szczawnicy będą cyklicznie się odbywać. Chciałbym pogratulować pomysłodawcom Zbigniewowi i Dariuszowi Tokarskim, podziękować wszystkim sponsorom i życzyć, aby w przyszłym roku impreza była równie udana i pogoda dopisała. - mówił Grzegorz Niezgoda podczas zakończenie olimpiady. 

Wyniki mężczyźni:

 1. OSP Pcim,
 2. OSP Kołki,
 3. OSP Stare Bukowno,
 4. OSP Ludźmierz,
 5. OSP Siewierz Osiedle,
 6. OSP Ostrówek,
 7. OSP Chorągwica,
 8. OSP Jastrzębie Górne,
 9. OSP Jurków,
 10. OSP Bojszowy

Wyniki kobiety:

 1. OSP Kołki,
 2. OSP Siewierz Osiedle,
 3. OSP Skuły

Nagrody specjalne:

 • Drużyna z najdalsza - OSP Kołki, OSP Ostróda
 • Drużyna z ostatnią lokatą - OSP Bieniewice
 • Drużyna pechowiec (kontuzja zawodnika uniemożliwiła wzięcie udziału w zawodach) - OSP Lędziny
 • Efektowny rzut na metę dla Wiesławy Świtaj 
 • Miss zawodów - Patrycja Kopczyńska
 • Podziękowania dla Stanisława Zachwiei za zaangażowanie w przygotowanie zawodów

Konkurencje sportowe komentował Józef Dyda, konferansjerem ogólnym olimpiady był Piotr Gąsienica. Podczas dwudniowej zabawy pod kolejką dzieci brały udział w konkursach plastycznych, specjalnie przywieziona została ścianka wspinaczkowa przez strażaków z OSP Pcim, na scenie wystąpił zespół Johny, Zespół Pieśni i Tańca Pieniny, poeta ludowy ze Szczawnicy Andrzej Dziedzina -Wiwer, kapela Jaworcanie oraz Białopotocanie. Dla zainteresowanych jednostka OSP Szczawnica przygotowała pokazy sprzętu ratownictwa drogowego, Karpacki Oddział Straży Granicznej zaprezentował sprzęt będący na wyposażeniu oddziału oraz umiejętności psa tropiciela.  Na swoje stoisko z potrawami regionalnymi i wypiekami zapraszał miejscowy Oddział Związku Podhalan. Swoje prace rękodzieła ludowego zaprezentowali członkowie szczawnickiego koła Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym. Drużyny pożarnicze zapewnione miały noclegi m. in. w Publicznym Gimnazjum im. ks. prof. Józefa Tischnera w Szczawnicy oraz Remizie OSP Jaworki.

Podczas dwudniowych zmagań na arenie sportowej, strażacy mieli do pokonania m.in. takie konkurencje jak: biegi po równoważni, pomiędzy oponami, w workach, przeciąganie liną samochodu terenowego, przemieszczanie ciężkiej opony czy worków z piaskiem, przejście przez ściankę, slalomy z deską ratunkową i osobą poszkodowaną, wężami ssawnymi czy aparatami powietrznymi.

Olimpiadę zorganizowali: Spółka Thermaleo, Dariusz i Zbigniew Tokarski firma "Tok-Bike", przy współpracy z Urzędem Miasta i Gminy Szczawnica, Miejskim Ośrodkiem Kultury w Szczawnicy oraz zaangażowaniu miejscowych jednostek OSP.

Patronat nad imprezą objęli między innymi: Marszałek Województwa Małopolskiego Marek Sowa, Wojewoda Małopolski Jerzy Miller, Prezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP w Małopolsce Edward Siarka, Małopolski Komendant Wojewódzki PSP nadbrygadier Andrzej Mróz oraz patronat medialny Pieninyinfo.pl.

Autor: mw
Zdjęcia: Magdalena Wojtarowicz
Dodaj do:


Ostatnie komentarze

Piotr2013.09.25 16:09
Mimo Wielkiego poparcia burmistrza Błonia OSP Bieniewice ostatnie!! ale co się dziwić... kolesiostwo !!!
1

reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij