Szczawnica: Budowa Pienińskiego Centrum Medycznego - radni mają wątpliwości

Fot. AS 2016.04.13 13:36 / news / czytano 1723 / opinie 0

Argumenty za i przeciw budowie Pienińskiego Centrum Medycznego rozważali szczawniccy radni podczas wspólnego posiedzenia wszystkich komisji. W roli eksperta, z którym miasto zawarło umowę doradztwa, wystąpił Wojciech Michalik.

Jak zaznaczył burmistrz Grzegorz Niezgoda, umowa przedwstępna pomiędzy Miastem i Gminą Szczawnica, a inwestorem, który ma wybudować na ulicy Zawodzie ośrodek zdrowia, została już podpisana. Kolejnym etapem ma być zgoda szczawnickich radnych na tę inwestycję i podpisanie właściwej umowy, według której Pienińskie Centrum Medyczne wybudowane przez prywatnego inwestora – miasto będzie dzierżawić przez 30 lat.

Właśnie okres dzierżawy i sposób funkcjonowania nowego ośrodka budzi wątpliwości radnych. Pojawiały się pytania: Czy miasto musi wydzierżawić ten budynek? Dlaczego inwestor (Budowlani Spa) nie chce sam prowadzić tej działalności? Ile będzie kosztować wyposażenie budynku? Jak ściągnąć do Szczawnicy lekarzy specjalistów? Jakie gabinety i jakie usługi na pewno znajdą się w zakresie usług Pienińskiego Centrum Medycznego? Czy będą to świadczenia w zakresie NFZ czy też gabinety komercyjne?

Na niektóre z pytań odpowiedział Michalik: - W PCM ma być zapewniona podstawowa opieka lekarska a więc powinien zaistnieć gabinet lekarza pierwszego kontaktu. Planowane jest utworzenie sali chirurgii jednego dnia. W budynku będzie też apteka, ponieważ obecnie powszechnie stosowaną praktyką jest lokowanie punktu aptecznego w tym samym budynku, co gabinety lekarskie, aby pacjent mógł zakupić leki jeszcze przed opuszczeniem placówki. Michalik uzasadniał opłacalność istnienia PCM nawet pod względem samej podstawowej opieki zdrowotnej.

- Biorąc pod uwagę ponad 7000 mieszkańców Szczawnicy, taki ośrodek ma rację bytu tylko nie może być przeetatowany – podkreślił. Wspomniał też o możliwości ponownego ulokowania w Szczawnicy stacji Pogotowia Ratunkowego. Przepisy i praktyka pokazują jednak, że są na to bardzo małe szanse. W ratownictwie medycznym liczy się czas dojazdu do pacjenta i pod tym względem stacja w Krościenku jest ulokowana optymalnie jeśli chodzi o rejon, który obejmuje.

Na wiele pytań konkretnych odpowiedzi nie było. Michalik objaśniał finansowanie przez NFZ pracy lekarzy pierwszego kontaktu i pielęgniarek (kwota podstawowa przynależna na jednego pacjenta zmienia się wraz z jego wiekiem). Wspomniał też o mapach zapotrzebowania medycznego tworzonych przez Ministerstwo Zdrowia, na podstawie których wiadomo, ile poradni specjalistycznych ma szanse funkcjonować w danym rejonie. Radni poddają w wątpliwość to, czy lekarze specjaliści będą zainteresowani otwieraniem gabinetów właśnie w Szczawnicy. Padła propozycja przeprowadzenia ankiety społecznej, która ukazałaby, jakich poradni specjalistycznych najbardziej na terenie gminy brakuje. Największe niepokoje radnych dotyczą tego, że miasto będzie musiało utrzymać budynek, który może stać pusty. Do jego obsługi potrzebny będzie personel, np. dwa etaty sprzątaczki.

Burmistrz tłumaczył, że: - Szczawnica od dawna powinna mieć ośrodek zdrowia z prawdziwego zdarzenia i po stronie samorządu leży obowiązek zorganizowania takiej placówki. Kwestia podstawowego wyposażenia pomieszczeń leży po części po stronie miasta, ale będzie też zależeć od tego, jacy lekarze specjaliści będą zainteresowani pracą w PCM.

Jak zaznaczył Michalik „nie są to wielkie koszty”, jedna kozetka ok. 300 zł. Być może niektórzy lekarze sami będą chcieli wyposażyć wynajmowany przez siebie gabinet. Radni nie wydawali się szczególnie usatysfakcjonowani tą odpowiedzią, ponieważ ponawiali pytania kilkukrotnie.

Kolejne niewygodne pytania radnych dotyczyły zapisów samej umowy: czy znajdzie się w niej klauzula o ewentualnym odstąpieniu od umowy którejś ze stron? Burmistrz stwierdził, że inwestor raczej się na taki zapis nie zgodzi, bo nie jest zainteresowany prowadzeniem ośrodka zdrowia we własnym zakresie. Nie ma również możliwości wykorzystania budynku w inny sposób, gdyż w pozwoleniu na budowę jego sposób funkcjonowania jest ściśle określony. Temat budowy PCM zostanie przez Radę podjęty ponownie w poniedziałek 18 kwietnia.





Autor: AS
Zdjęcia: AS
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij