Szczawnica: Ławeczka Wernerów

Fot. 2019.07.16 17:09 / news / czytano 750 / opinie 0

Zapoczątkowana w 2018 roku inicjatywa z ławkami przypominającymi o osobowościach ważnych dla Szczawnicy powiększa zasięg. Niebawem w uzdrowisku powstanie ławka związana z kajakarstwem górskim, na której znajdzie się informacja upamiętniająca założycieli Klubu Sportowego Pieniny - Annę i Artura Wernerów.

Planowana lokalizacja ławki to rejon przystani flisacko - kajakowej w Pieninach. Poniżej przypomnienie postaci Artura Wernera - prekursora wielu inicjatyw sportowych ówczesnych czasów w Szczawnicy wspieranego w swoich działaniach przez małżonkę Annę i archiwalna fotografia małżeństwa.

Artur Karol Werner ps. „Strzelba” (ur. 31 stycznia 1898 w Lipnie, zm. 2 stycznia 1958 w Szczawnicy) – polski lekarz, działacz społeczny i sportowy, kierownik Zakładu Zdrojowo-Kąpielowego w Parku Górnym w Szczawnicy, założyciel kajakowego Klubu Sportowego „Pieniny” w Szczawnicy.

Po ukończeniu gimnazjum w Łodzi w 1919 roku zgłosił się ochotniczo do Wojska Polskiego, brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej. Po przejściu do rezerwy w 1921 roku, w stopniu kaprala podchorążego, wstąpił na Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, gdzie w 1927 roku ukończył studia medyczne z dyplomem doktora wszech nauk lekarskich. W latach 1927–1930 pracował w II Klinice Chorób Wewnętrznych w Poznaniu. Od 1930 roku w sezonach letnich pracował w Szczawnicy, gdzie przeniósł się na stałe w 1933 roku. Był wielkim propagatorem sportu wśród młodzieży. Od 1934 roku był kierownikiem Zakładu Zdrojowo-Kąpielowego. Był współzałożycielem Prewentorium Górniczego w willi „Renata” oraz dyrektorem Prewentorium im. Pstrowskiego. Pełnił obowiązki naczelnego lekarza Inhalatorium, dyrektora sanatorium Polskiego Czerwonego Krzyża w pawilonie „Modrzewie” oraz prezesa PCK w Szczawnicy.

Pod koniec sierpnia 1939 roku został zmobilizowany do Wojskowego Szpitala im. Józefa Piłsudskiego w Warszawie. W listopadzie 1939 roku wrócił do Szczawnicy, gdzie przystąpił do struktur ZWZ w Szczawnicy, kierowanych przez Zbigniewa Kołączkowskiego. Pomagał osobom przedostającym się przez granicę, został lekarzem IV batalionu 1 Pułku Strzelców Podhalańskich AK. Od 1945 roku Werner był kierownikiem Laboratorium Chemiczno-Bakteriologicznego w Szczawnicy. W 1957 roku po przebytym zawale serca przeszedł na rentę.
Działalność społeczna

Artur Werner był m.in przewodniczącym Szczawnickiego Koła Związku Lekarzy, prezesem Klubu Sportowego „Wisła” w Szczawnicy (1934–1939), prezesem szczawnickiego oddziału Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego (1934–1939, i po wojnie, po przekształceniu Towarzystwa w PTTK, do śmierci), prezesem szczawnickiego oddziału Polskiego Czerwonego Krzyża, członkiem komisji (przy Stowarzyszeniu Flisaków Pienińskich) przeprowadzającej egzaminy uprawniające do uprawiania zawodu flisaka.

Artur Werner był twórcą sekcji narciarskiej przy szczawnickim oddziale Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego (wspólnie z Czesławem Winiarskim, w latach 30. XX wieku), inicjatorem budowy skoczni narciarskiej na północnym stoku Jarmuty (brał czynny udział w zawodach i skokach narciarskich), pierwszym trenerem szczawnickich skoczków, założycielem (i wieloletnim prezesem, do 1954 roku[1]) kajakowego Klubu Sportowego „Pieniny” w Szczawnicy (w 1934 roku założył Pienińską Sekcję Kajakarską). Jego wychowankiem był m.in. Stefan Kapłaniak. W 2005 roku Rada Miasta Szczawnicy podjęła decyzję o nazwaniu ścieżki piszo-rowerowej biegnącej wzdłuż Grajcarka do przystani, imieniem Anny i Artura Wernerów. Informuje o tym tablica pamiątkowa.

W przyszłości mogą powstać np. ławki związane z postaciami ks. Stanisława Wacha, Maćka zza Ławy czy innych postaci nierozerwalnie związanych z historią Szczawnicy i może to być "pomysł który będzie żył" przez kilka kolejnych lat.

Autor: Oprac. red.
Źródło: FB Grzegorza Niezgody
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij