Szczawnica: Po nich nie spływa - uczyli udzielania pierwszej pomocy

Fot. Magdalena Wojtarowicz 2018.07.29 16:20 / news / czytano 1017 / opinie 0

W Szczawnicy na przystani kajakowej w południe można było nauczyć się udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Szkolenie przyciągnęło przede wszystkich turystów przebywających w Szczawnicy. Byli też mieszkańcy.

Według badań CBOS około 70 proc. Polaków deklaruje, że potrafi udzielać pierwszej pomocy, ale tylko 19 proc. jest pewnych swoich umiejętności w tym zakresie. Na tle innych państw Europy aktywność Polaków w zakresie udzielania pierwszej pomocy nie wypada zbyt dobrze. Dlatego warto się uczyć i własnie takiej wiedzy dzisiaj uczyli instruktorzy. 

Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Safe Water, Safe Land, grupa ratowników medycznych, górskich i jaskiniowych oraz instruktorów pierwszej pomocy, po których nie spływa, którym nie wisi i których obchodzi. W Szczawnicy byli również ratownicy Grupy Ratownictwa Specjalnego OSP Nowy Sącz.

Dla celów szkoleniowych przygotowano specjalne fantomy, które pozwalały zmierzyć siłę ucisku na klatkę piersiową i ocenić fachowość podejmowanych wysiłków, aby przywrócić poszkodowanej osobie krążenie i oddychanie. Zarówno u niemowlaka, dziecka jak i osoby dorosłej.

- W nagłych przypadkach często zachowujemy się biernie, ludzie obawiają się, że coś zrobią źle, albo niefachowo, ale najczęściej to wina stresu, który w takich sytuacjach jest bardzo częsty - mówi Tomasz Ciesielka sekretarz Miasta i Gminy Szczawnica, który był w miejscu akcji i próbował również swoich umiejętności.
 
Warto pamiętać, że pierwsze 3 do 4 minuty po zatrzymaniu akcji serca to czas kiedy dochodzi do nieodwracalnych zmian u osoby nieprzytomnej, lub u osoby z zatrzymaniem krążenia. Szybkie udzielenie pomocy w ciągu 2-3 minut zwiększa szanse na przeżycie od 40 do 60 procent. Zgodnie z polskim prawem udzielenie pomocy w nagłych wypadkach jest obowiązkiem.
 
Po nas nie spływa jest kontynuacją trzech akcji realizowanych w Polsce: CPR on the beach na Helu Nam nie wisi oraz Nas obchodzi – celem projektu jest zaproszenie do darmowych szkoleń z ratownictwa kajakarzy, turystów i pasjonatów aktywności wodnych oraz zbiórka pieniędzy na międzynarodowe projekty szkoleniowe 2019.
Autor: mw
Zdjęcia: Magdalena Wojtarowicz
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij