Szczawnica: Upamiętnienie poległych

Fot. 2020.02.24 07:37 / news / czytano 563 / opinie 0

Na cmentarzu parafialnym w Szczawnicy dnia 21 lutego 2020 r. odbyła się uroczystość upamiętniająca poległych  na  Przysłopie partyzantów AK.

O tragicznych wydarzeniach z lutego 1944 r. opowiedział Pan Marek Misztal - Prezes Oddziału PTTK w Szczawnicy, przybliżając historię zastrzelonych żołnierzy.

Burmistrz Miasta i Gminy Szczawnica Pan Grzegorz Niezgoda w krótkim przemówieniu podkreślił bohaterstwo młodych ludzi, którzy w godzinie próby nie zawahali się oddać swojego życia za Ojczyznę. Zwracając się do zgromadzonej młodzieży ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Szczawnicy i Liceum Ogólnokształcącego w Krościenku n/D,  podziękował za pamięć i szacunek jakim darzą grób poległych bohaterów. Uroczystość zakończyła się złożeniem wiązanek pod pomnikiem poległych i  wspólnym  odśpiewaniem Hymnu Narodowego. Ze sztandarem przybyła również Grupa Rekonstrukcyjna „Błyskawica”.

Coś z historii…

21 lutego 1944 Niemcy zorganizowali obławę. Oddział dowodzony przez „Zawiszę” został zaskoczony przez Niemców około 7 rano w domu Walkowskiego na Przysłopie. Zginęło 5 partyzantów oddziału „Wilk”: pchor. Bolesław Durkalec ps. „Sławek”, strz. Jan Rogal ps. „Żbik”, strz. Józef Rogal ps. „Strzała”, strz. Józef Cyrwus ps. „Kruk, strz. Franciszek Klimowski ps. „Wicher”.

Polegli partyzanci spoczywają na cmentarzu parafialnym w Szczawnica (pod Huliną). Śmierć partyzantów upamiętnia pomnik znajdujący się na przełęczy. W walce z partyzantami zginęło w tym dniu trzech Niemców, w tym gestapowiec Franz Maywald, oprawca z Palace.
Autor: oprac.red.
Źródło: UMiG Szczawnica
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij