Obchody 11 Listopada w Gminie Czorsztyn

Fot. Arch. UG Czorsztyn 2016.11.15 20:37 / news / czytano 2834 / opinie 0

11 listopada 2016 r. tradycyjnie w Gminie Czorsztyn uroczyście oddano hołd ojczyźnie i poległym w jej obronie  – mieszkańcy Gminy Czorsztyn uczcili obchody rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę pod pomnikiem nieznanego żołnierza w Kluszkowcach.

W uroczystości udział wzięli m.in.: Tadeusz Wach Wójt Gminy Czorsztyn, Rafał Jandura Zastępca Wójta, Stanisław Chmiel Przewodniczący Rady Gminy, Proboszcz Parafii M. B. Częstochowskiej w Kluszkowcach O. Andrzej Gut, Przedstawiciel kombatantów Pan Franciszek Rusnak, radni gminni, sołtysi, przedstawiciele jednostek samorządowych oraz placówek oświatowych a także mieszkańcy sołectw gminnych.     

Uroczystości rozpoczęły się Mszą Św. celebrowaną przez Proboszcza o. Andrzeja Guta. Następnie uczestnicy wraz z pocztami sztandarowymi: gminnych OSP, oddziałów Związku Podhalan w Kluszkowcach i w Maniowach oraz  Polskiego Stowarzyszenia Flisaków Pienińskich przemaszerowały pod kamienny obelisk Orła Polskiego.

Obchody rozpoczęto od hymnu państwowego, który odegrała orkiestra dęta z Maniów pod batutą Stanisława Wojtaszka. Następnie z okazji Święta Niepodległości głos zabrał Wójt Gminy Czorsztyn Tadeusz Wach, który w krótkiej formie  przedstawił  historyczną drogę do niepodległości oraz podzielił się swoimi refleksjami na temat współczesnego pojmowania patriotyzmu. „Bądźmy dumni, że jesteśmy Polakami!” nawoływał gospodarz gminy ubolewając jednocześnie, że w tak pamiętny dzień wciąż tak niewiele biało-czerwonych flag w oknach polskich domów…

Po tym wymownym wystąpieniu delegacje reprezentujące instytucje oraz organizacje gminne uroczyście złożyły wieńce, które młodzież ze Szkoły Podstawowej w Kluszkowcach ułożyła u stóp pomnika. Słowa przemówienia Wójta Gminy rozbrzmiały w głowach jakby głośniej, w momencie, kiedy wiązankę ku pamięci stoczonych walk składał najstarszy kombatant w Gminie Czorsztyn Pan Franciszek Rusnak. Ten 94 –letni mieszkaniec z biało czerwoną opaską na ramieniu wywołał u obecnych największą chwilę refleksji, która zwieńczona została brawami, będącymi wyrazem szacunku i uznania.

Obchody święta niepodległości zakończono występem Chóru Parafialnego w Kluszkowcach, który pod dyrygenturą Józefa Pańszczyka zaprezentował zebranym pieśni patriotyczne. Następnie wszystkich uczestników zaproszono do remizy OSP na wspólny obiad przygotowany przez Koło Gospodyń Wiejskich w Kluszkowcach.
Autor: Aneta Markus
Zdjęcia: Arch. UG Czorsztyn
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij