Kara dla Gminy Czorsztyn zawieszona

Fot. Arch. UG Czorsztyn 2014.08.26 14:45 / news / czytano 2664 / opinie 0

Małopolski Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska (WIOŚ) zawiesza grzywnę, którą ubiegłego roku ukarał samorząd za nieprzeprowadzenie przetargu na odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych.

Decyzją z dnia 14 sierpnia 2014 r. Małopolski WIOŚ zawiesił Gminie Czorsztyn zapłatę kary pieniężnej w wysokości 10 tys. złotych nałożoną w ubiegłym roku za niezorganizowanie przetargu na odbieranie i zagospodarowanie odpadów komunalnych. Zapłata kary pieniężnej została zawieszona do dnia 2 marca 2017 r.
 
Ustawa śmieciowa wywołała w całej Polsce niemal lawinę protestów, problemów a nierzadko nawet chwilowy paraliż w tzw. gospodarce śmieciowej. Obowiązek organizowania przetargów na odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych w tych Gminach, które spełniają ustawowy obowiązek i tym samym zachowują 10 % wskaźnik recyklingu zdawał się być szczególnie krzywdzący.
 
Przypomnieć należy, że prowadzony w Gminie Czorsztynie system selektywnej zbiórki odpadów już wcześniej działał bardzo dobrze, a poziom recyklingu w 2013 r. osiągnął wysoki pułap 41 %. Ponadto w 2010 roku dzięki dotacji unijnej tutejszy Zakład Gospodarki Komunalnej zakupił nowoczesny sprzęt. Unijna dotacja stanowiła 85 proc. wartości inwestycji i wyniosła ponad 721 tys. zł. Zgodnie z unijnym prawem dotacja została przyznana pod warunkiem, że tzw. ciągłość projektu, czyli czas, przez jaki przedsięwzięcie będzie realizowane, wyniesie co najmniej 5 lat od daty dokonania ostatniej płatności w projekcie (czyli od 2 marca 2012 r. – ostatnia płatność IZ MRPO na rzecz Beneficjenta).

Wobec takiej sytuacji zorganizowanie wymaganego przez ustawę przetargu oznaczałoby dla Gminy Czorsztyn zwrot wspomnianej dotacji. Ba! Samorząd Gminy Czorsztyn byłby zmuszony oddać zarówno unijną dotacje, jak i należne odsetki co na dzień 1 lipca 2013 r. dałoby łącznie kwotę ok. 1 mln zł. Stanowisko władz Gminy Czorsztyn wobec absurdu powyższej sytuacji było jasne. Gmina Czorsztyn odmówiła zorganizowania przetargu, o którym mowa powyżej i została za to ukarana ukarana przez WIOŚ.
 
Samorząd odwołał się od nałożonej kary. - Podpisanie umowy byłoby równoznaczne z odstąpieniem od realizacji projektu o gospodarce odpadami w gminie i zwrotem pieniędzy, wraz z ustawowymi odsetkami co wyniosłyby bez mała 1 mln złotych. Ukarani zostaliśmy za to, że wyprzedziliśmy ustawę o kilkanaście lat - apelował Tadeusz Wach Wójt Gminy Czorsztyn. Włodarz zapowiedział także, że wykorzysta wszelkie prawo odwoławcze, bowiem nie wyobraża sobie, żeby za działania proekologiczne był ktoś karany. Małopolskiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska uznał, że zachodzą poważne przesłanki ekonomiczne tj. Gmina Czorsztyn poniosłaby wielkie straty finansowe nie ze swojej winy tylko na skutek zmiany obowiązujących przepisów prawnych.
Autor: Aneta Markus /Oprac. red.
Źródło: UG Czorsztyn
Zdjęcia: Arch. UG Czorsztyn
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij