Szczawnica według Kreta

Fot. 2013.12.20 16:22 / news / czytano 3499 / opinie 0

19. grudnia Jarosław Kret – znany prezenter telewizyjny - odwiedził Szczawnicę. To już czwarta z kolei przygoda Szczawnicy z programem „Polska według Kreta”. 

Pierwszym i głównym miejscem, jakie odwiedził dziennikarz, był hotel „Batory”, z którym związana jest historia powstania powieści „Wiry”. Książka przez lata PRL-u w Polsce nie cieszyła się popularnością z powodu jej antysocjalistycznego wydźwięku. W ciągu ostatnich kilkunastu lat zyskała sławę ponownie. 

Henryk Sienkiewicz napisał tę powieść przebywając w Szczawnicy, gdzie odpoczywał, zażywał leczniczych kuracji i nocował właśnie w „Batorym”. Położony w Parku Górnym „Hotel Batory” to miejsce zaciszne, sprzyjające tego typu refleksjom. 

Po wizycie w hotelu, naturalną koleją rzeczy było odwiedzenie Szkoły Podstawowej nr 1 w Szczawnicy, która nosi imię pisarza-noblisty. Szkoła została nazwana imieniem Henryka Sienkiewicza jeszcze za życia pisarza. Ekipę telewizyjną oprowadzał dyrektor placówki Paweł Sypek. Kret dał się sfotografować zarówno pod pomnikiem Henryka Sienkiewicza przy ulicy Zdrojowej, jak i w szkole.

Kret na stokach Palenicy spotkał szczawnickie narciarki, co ciekawe, w strojach ludowych. Szczawniczanki zachęciły go do udziału w obchodach Dnia Kobiet w Szczawnicy. Imprezy pod hasłem „Kobiety rządzą Szczawnicą” będą się odbywać w dniach 7-9 marca 2014 r. Jarosław Kret powiedział, że chętnie przyjedzie z ciekawości, by przekonać się, jak rządzą góralki. 

O innych (poza nartami) zimowych atrakcjach Szczawnicy Kret dowiedział się odwiedzając lokalne biuro turystyczne. Z kolei strażacy zaprosili go i wszystkich amatorów zimowego szaleństwa na II Ogólnopolskie Mistrzostwa Strażaków w narciarstwie, które będą organizowane w Szczawnicy w styczniu.

Odcinek programu „Polska według Kreta” nagrany w Szczawnicy w dniu 19.12.2013r. będzie można obejrzeć w TVPInfo w drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia o godz. 14.00.
Autor: Agnieszka Stopka / Oprac. red.
Źródło: UMiG Szczawnica
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij