Warsztaty folklorystyczne dwóch zespołów

Fot. Arch. Organizatora 2015.03.20 20:04 / news / czytano 3649 / opinie 0

W dniach 17-19 marca odbyły się warsztaty folklorystyczne Zespołów ,,Szczawiniacy” ze Zgierza oraz Zespołu Pieśni i Tańca ,,Pieniny’’ z Krościenka n.D. 

Warsztaty oraz wymiana kulturowa między folklorem łęczyckim a pienińskim odbyła się dzięki projektowi zrealizowanemu przez Biuro Promocji Urzędu Gminy w Zgierzu pt. „Wyposażenie w stroje ludowe, przeprowadzenie warsztatów oraz wyjazd na teren LGD Gorce – Pieniny Szkolnego Zespołu Ludowego Szczawiniacy”, współfinansowanego przez UE w ramach programu Rozwoju obszarów wiejskich na lata 2007-2013.
 
Młodzież, która przyjechała w Pieniny, na co dzień uczy się w szkole podstawowej i gimnazjum, a zespół jest dla nich formą aktywności kulturalno-rekreacyjnej. Promują przy tym swój region, tańcząc i śpiewając pieśni łęczyckie oraz łowickie. Zespół działa od 2002 roku a kierują nim p. Eulalia Rutkowska oraz kierownik muzyczny p. Urszula Cłapińska. Zespół liczy 40. członków oraz kapelę grająca na instrumentach takich jak skrzypce, akordeon, flet i bębenek.
 
Podczas pobytu w Pieninach poznawali kulturę, zwyczaje, środowisko oraz folklor górali pienińskich. Wspólne warsztaty odbywały się w Zajeździe Czorsztyńskim w Maniowach, które prowadzili członkowie zespołu „Pieniny” wraz z choreografami i instruktorami Robertem oraz Arturem Majerczakiem i muzyką „Białopotocanie”.
 
Podczas spotkania  przeprowadzone były prelekcje góralskie oraz pokazy multimedialne obu regionów. W pierwszym dniu warsztatów odbyły się wspólne występy w strojach regionalnych, które były również zakupione z projektu realizowanego wspólnie z Lokalną Grupą Działania LGD-Gorce-Pieniny oraz z projektu Urzędu Gminy Zgierz. Oba zespoły wnioskowały o zakup strojów regionalnych i wsparcie. W kolejnym dniu pobytu w Pieninach młodzież wraz z kadrą opiekunów i instruktorów miała wycieczkę edukacyjną po atrakcjach w Gminie Krościenko n.D., Szczawnicy oraz Gminie Czorsztyn. Podsumowaniem projektu był  wspólny występ kończący warsztaty w kinoteatrze „Pieniny” Miejskiego Ośrodka Kultury  w Szczawnicy.
 
Koordynatorem projektu był Urząd Gminy Zgierz a reprezentowali go Cezary Piotrkowski oraz Maciej Wrzesiński, za co zespół ,,Pieniny’’składa serdeczne podziękowania z nadzieją na dalszą współpracę. Podczas zajęć i w uroczystej kolacji uczestniczyły również panie z LGD-Gorce-Pieniny p.Krystyna Kubik oraz Małgorzata Piątek, którym również dziękujemy za wsparcie i szerokie zainteresowanie tematem warsztatów.

Autor: Artur Majerczak
Zdjęcia: Arch. Organizatora
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij