Zdjęcia: AS
Miejskie obchody Dnia Niepodległości rozpoczęły się o 8.30 w środę 11 listopada.
Pod pomnikiem pamięci poległych za Ojczyznę, na starym placu kościelnym obok siedziby Urzędu Miasta i Gminy Szczawnica, delegacje różnych instytucji i ugrupowań złożyły kwiaty a następnie odbył się Apel Poległych. Uroczystość poprowadzoną przez sekretarza Miasta i Gminy Szczawnica Tomasza Ciesielkę oraz przez przewodniczącego Rady Miejskiej w Szczawnicy Kazimierza Zachwieję zainaugurowano hymnem „Jeszcze Polska nie zginęła” odegranym przez orkiestrę dętą OSP ze Szczawnicy. Na maszt wciągnięto w tym czasie flagę państwową. Następnie przewodniczący Zachwieja odczytał przygotowane na tę okoliczność przemówienie pełne patriotycznych treści i apelu o to, by nadal o Ojczyznę dbać, pracować dla niej i ją szanować.
- Ci, którzy walczyli o niepodległość Polski, przyczyniali się potem do jej rozwoju i powinniśmy brać z nich przykład. Zaowocowało to potem bezprzykładnym bohaterstwem i poświęceniem w obliczu nowego zagrożenia, jakie już po dwóch a potem dwudziestu latach zawisło znów nad polską ziemią. My wolność otrzymaliśmy niejako w darze od naszych przodków, tym bardziej powinniśmy o nią dbać. Nasi przodkowie przez ponad sto lat zaborów nie zatracili marzeń o wolnej ojczyźnie. Kolejne pokolenia walczyły o to, by ją odzyskać. Cześć ich pamięci. Miejmy szacunek dla ich dokonań, bo my nie musimy walczyć o wolność – mówił Zachwieja.
Pod pomnikiem poległych za ojczyznę szczawniczan kwiaty i wiązanki złożyli przedstawiciele Rady Miasta i Gminy Szczawnica, władz Miasta i Gminy Szczawnica z burmistrzem Grzegorzem Niezgodą na czele, Pienińskiego Oddziału Związku Podhalan, posterunku Policji z Krościenka nad Dunajcem, Ochotniczej Straży Pożarnej ze Szczawnicy, Wspólnoty Leśno-Gruntowej, Uzdrowiska Szczawnica S.A., Oddziału Pienińskiego Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego, Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego z Krościenka nad Dunajcem, Pienińskiej Szkoły Zawodowej, Gimnazjum Publicznego im. ks. prof. Józefa Tischnera, Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza, Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Szlachtowej i Przedszkola Publicznego ze Szczawnicy.
Drugą część uroczystości stanowił apel poległych dedykowany żołnierzom nieznanym. Poprowadzili go członkowie Związku Podhalan. Przygrywała Kapela Jaśka Kubika z Krościenka nad Dunajcem. Następnie wszyscy w szyku marszowym przy akompaniamencie orkiestry udali się do kościoła, gdzie została odprawiona msza za ojczyznę.
reklama
reklama