2013.06.23 09:50 / news / czytano 9598 / opinie 1
Puszczanie wianków to cykliczna impreza związana z letnim przesileniem słońca w Noc Świętojańską odbywająca się w krościeńskim Amfiteatrze Pod Wierzbą.
Ten dawny zwyczaj jest do dziś bardzo żywo przypominany i kultywowany przez pienińskich górali. Zgromadzona w amfiteatrze publiczność mogła zakupić ręcznie robione z polnych i ogrodowych kwiatów oraz ziół wianki wykonane przez ludową artystkę Krystynę Aleksander, która podtrzymuję tę tradycję od 20 lat. Wianki późnym wieczorem były puszczane na Dunajcu. Najpiękniejsze z nich zlicytowano a zebrana kwota zostanie przekazana na potrzeby dzieci niepełnosprawnych z ośrodków w Szczawnicy, Krościenku, Tarnowie, Bychawie oraz w Koninie. Podczas tegorocznej imprezy zebrano kwotę około 800 złotych.
- Staram się pomagać tym dzieciom jak tylko mogę. Zebrane pieniądze zostaną im przekazane, bo te dzieci bardzo tego potrzebują. Wianki pomagała mi wykonać Monika Ziemianek i moja córka Lidia Kucharska a zioła przekazał Andrzej Mikołajewicz z Czorsztyna, kwiaty Danuta Dusik. Przyjechała do mnie Danuta Błoch z Łodzi, która sama zbierała kwiaty polne na wianki. - mówiła Krystyna Aleksander.
W trakcie występów scenicznych strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Krościenku n/D zaprezentowali sprzęt gaśniczy i ratownictwa drogowego.
Oprócz sprzedaży i licytacji wianków na scenie zaprezentowały się zespoły folklorystyczne; „Małe Pieniny”, grupa śpiewacza „Krościeńconki”, Zespół Pieśni i Tańca „Pieniny”, kapele Jaśka Kubika i „Białopotocanie”. Na scenie zatańczyły dziewczyny z grupy „Kira-Kira” oraz dzieci z koła tanecznego działającego przy Gminnym Centrum Kultury w Krościenku n/D. Wieczorem zgromadzeni w Amfiteatrze słuchali śpiewu i muzyki w wykonaniu gitarzysty klasycznego Michała Kostrza ucznia Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Nowym Targu oraz grupy „Eternal” a po nich obejrzeli występ znanej krościeńskiej wokalistki Mileny Walosik. Imprezę zakończyła projekcja filmu pt.” Święta Kinga”, który Gminne Centrum Kultury w Krościenku n/D otrzymało od prezesa Polskiego Stowarzyszenia Flisaków Pienińskich Jana Sienkiewicza. Konferansjerem był dyrektor GCK Józef Szałwia.
Autor: Oprac. red.
Zdjęcia: Magdalena Wojtarowicz