Dwójka Polskiego Radia o Janie Knutelskim

Fot. 2015.05.06 16:38 / news / czytano 2476 / opinie 0

5.maja Polskie Radio w programie drugim wyemitowało materiał o znanym pienińskim skrzypku - Janie Knutelskim. W audycji radiowej usłyszeliśmy archiwalne nagrania i wywiady z Marianem Jaroszem oraz Markiem Salamonem z Krościenka n.D.

W dwudziestą rocznicę śmierci wybitnego skrzypka pienińskiego Jana Knutelskiego z Kątów na antenie dwójki wspominali jego współpracownicy i przyjaciele. 
 
Marek Salamon mówił m.in. o tym, że miał szczęście grać w kapeli z Janem Knutelskim. - Wyróżniały go specyficzne ozdobniki. Muzyka wypływała z jego duszy. Nie wykonywał tylko muzyki pienińskiej ale i podhalańską, grał melodie biesiadne, przepiękne czardasze, których chętnie bym dzisiaj jeszcze posłuchał. Nigdy nie wywyższał się tym, że jest takim świetnym muzykiem - mówił na antenie Marek Salamon.

Z kolei Marian Jarosz grający przez wiele lat z Janem Knutelskim mówił, że zaczął z nim grać w 1983 roku, kiedy przystąpił do kapeli przy zespole Pieśni i Tańca Pieniny. - Jasiek grał wszędzie i dla wszystkich. Nie segregował słuchaczy i każdemu grał jednakowo czy to na ognisku czy w kościele czy na weselu to było granie na wysokim poziomie - wspominał Marian Jarosz.
 
Rozmowa przeplatana była archiwalnymi melodiami granymi przez Jana Knutelskiego z zespołem oraz muzyką pochodzącą z dwupłytowego albumu "Tradycja" zawierającego prezentację melodii i tańców wykonywanych przez kapelę Białopotocanie oraz członków Zespołu Pieśni i Tańca Pieniny. Prowadząca audycję - Anna Szewczuk wspominała, że album ten zgłoszony został do konkursu "Fonogram Źródeł 2014" gdzie otrzymał wyróżnienie za starannie udokumentowanie kultury tanecznej własnego regionu.
 
Fragment audycji do posłuchania TUTAJ

Program "Źródła" to dzienne spotkanie z polską kulturą tradycyjną, z muzyką ludową, muzyką świata i folkiem.
 
Autor: Oprac. red.
Źródło: polskieradio.pl
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij