Wyjątkowy mural na ścianie szkoły w Ochotnicy Dolnej

Fot. 2020.10.15 12:50 / news / czytano 318 / opinie 0

Nowopowstały patriotyczny mural zdobi ścianę frontową Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Ochotnicy Dolnej. Akcja związana jest z realizacją Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022. 

Umiejscowienie muralu na budynku szkoły wymagało gruntownego przemyślenia. Mamy bowiem do czynienia z miejscem nasyconym symboliką, a także wydarzeniami historycznymi.

Mural ma nie tylko oddawać historię tego miejsca, regionu, ale przede wszystkim nawiązywać do teraźniejszości. Naturalnym było więc, że jedną z głównych postaci będzie dziecko (jesteśmy przecież w szkole podstawowej), które uczestniczy w żywej  lekcji historii podczas spotkania ze swoim dziadkiem –świadkiem historii. Twarze naszych postaci nie mają swoich pierwowzorów w mieszkańcach Ochotnicy – chcieliśmy, aby dziadkiem i wnuczkiem mógł być KAŻDY. „Współcześnie” ubrany dziadek ma element odwołujący się bardzo wyraźnie do symboliki narodowej i patriotycznej – opaskę biało-czerwoną.

Nie jest przypadkiem wybór ściany na której został umieszczony mural. Ściana ta jest jedną z najstarszych części budynku szkolnego, oddanego do użytku publicznego w 20. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości (1938 roku). Znajdują się na niej cztery okna – symbole: perspektywy, nowych horyzontów, otwartości na świat, wolności, nieograniczonych możliwości, piękna. Okna te dają możliwość dostrzeżenia historii nie tylko znajdującej się wewnątrz naszego budynku (wystawa zdjęć i świadectw związanych z historią naszej szkoły), ale również odbijają w swoich szybach historyczne miejsce jakim jest kościół parafialny wraz z pobliskim cmentarzem.

3 zdjęcia wykorzystane w grafice pochodzą z Cyfrowego Muzeum Ochotnicy i Tylmanowej powstałego w ramach projektu „Ochotnica i Tylmanowa – Małe Ojczyzny, Wielkie Historie”.

Zdjęcie na dole przedstawia Jana Gołdyna – żołnierza Armii gen. Hallera, który zginął w 1920 roku podczas bitwy pod Radzyminem. Jego szczątki spoczywają na cmentarzu wojskowym w Puławach. Na zdjęciu jest w towarzystwie swojego ojca oraz młodszego brata.

Zdjęcie na ławce przedstawia 3 ułanów- od lewej: nieznajomego z Podegrodzia, Zachwieję ze Szczawnicy oraz dziadka właściciela zdjęcia - Józefa Konopka. Szacowana data wykonania zdjęcia to lata: 1918-1921.

Zdjęcie na górze przedstawia powrót z przepustki braci Kędzierskich – Stefana i Romana.

Puste prostokąty wirujące wokół postaci są symbolami zdjęć, które każda z rodzin gromadzi i otacza największą czcią z pokolenia na pokolenie. Są one również symbolem przemijających wspomnień, które bez naszej troski o przekazywanie ich młodszym pokoleniom rozpłyną się we mgle naszej niepamięci.

Charakter ściany – bez wcześniejszego odnowienia – przywołuje piętno czasu jaki odbił się na otaczającej nas rzeczywistości.

Jedno jest pewne – mural to nie wandalizm. To sztuka przeniesiona na ulicę oddana każdemu, kto tylko chce z niej czerpać.
Autor: Oprac. red.
Źródło: UG Ochotnica Dolna
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij