Folklor, rock, cyganie i egzotyczni Boliwijczycy - druga biesiada w Krościenku

Fot. Magdalena Wojtarowicz 2015.07.12 22:53 / news / czytano 6259 / opinie 0

Liczna grupa turystów,  dynamiczna muzyka, barwny folklor i zadowolona z takiej muzycznej uczty publiczność nie szczędziła braw w sobotnie popołudnie podczas drugiej Biesiady Pienińskiej w krościeńskim Amfiteatrze Pod Wierzbą.

Wakacyjne spotkania z folklorem Pienin to projekt, którego głównym celem jest ożywienie i kultywowanie miejscowych tradycji oraz podtrzymanie i propagowanie dziedzictwa kulturowego regionu wśród dzieci, młodzieży, mieszkańców gmin regionu Pienin oraz turystów.

W sobotę odbyło się drugie z pięciu zaplanowanych na wakacje spotkań z folklorem ziemi pienińskiej. Na scenie najpierw zaprezentowały się dziecięco-młodzieżowe regionalne zespoły:"Maniowianie" z Maniów, zespół im. ks. Antoniego Siudy działający od 1994 r. przy Domu Kultury w Maniowach. Liczący 40 osób, a prowadzony jest przez Katarzynę Dobrzyńską i Stanisława Gąsienicę oraz niezwykle dynamiczna liczna grupa działająca przy Szkole Podstawowej w Krośnicy łącząca tradycje rodzimej góralszczyzny z kulturą mieszkających nieopodal Romów, którzy również mieli okazję zaprezentować się na scenie. Warto w tym miejscu wspomnieć, że Gmina Krościenko niedawno rozpoczęła realizację projektu pn: "Romowie są wśród nas - zajęcia integracyjno-edukacyjne z tańca, śpiewu, gwary oraz kultywowanie tradycji romskiej wśród społeczności lokalnej", a sobotni wspólny występ obu zespołów z Krośnicy był ich debiutanckim pokazem.

Zaraz po akcencie folklorystycznym na scenie pojawiła się grupa taneczna działająca przy Wiejskim Ośrodku Kultury w Tylmanowej energicznie tańcząca w rytm muzyki rozrywkowej, mocne rockowe brzmienia w wykonaniu śląskiego zespołu Monika Konopka & Bring Back Time a na zakończenie boliwijscy Indianie - duet Ahaju Fusion pochodzący z Ameryki Południowej.

Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Maniowach częstowały specjalnie przygotowanymi na tę okazję daniami kuchni regionalnej, było ciasto flisackie wykonane przez Stanisława Chmiela wiceprezesa Polskiego Stowarzyszenia Flisaków Pienińskich, warsztaty tkackie a twórcy ze Stowarzyszenia Artystów Pienińskich prezentowali na stoiskach swój dorobek artystyczny. 

Organizatorami wydarzenia są: Fundacja Dzieci Pienin, Gmina Krościenko n.D oraz Gminne Centrum Kultury. Projekt jest realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego w ramach zadań publicznych Województwa Małopolskiego w dziedzinie kultury w 2015 roku pod nazwą „Mecenat Małopolski”, na który Fundacja otrzymała dofinansowanie w wysokości 10 tys. zł.

Autor: mw
Zdjęcia: Magdalena Wojtarowicz
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij