XX Konkurs Potraw Regionalnych i Nalewek i V Międzynarodowy

Fot. Weronika Kacwin, Magdalena Wojtarowicz 2015.07.20 14:03 / news / czytano 2953 / opinie 0

Tegoroczny konkurs potraw regionalnych i nalewek miał swoje dwa jubileusze. Odbywał się on w Kluszkowcach już dwudziesty raz, a od pięciu lat uczestniczyły w nim Koła Gospodyń Wiejskich nie tylko z Gminy Czorsztyn, ale również ze Słowacji.

Aby uczcić te jubileusze, organizatorzy po raz pierwszy przenieśli imprezę w plener, dzięki czemu stała się ona ogólnodostępna. Turyści, jak również mieszkańcy pobliskich wiosek, mogli spróbować wielu wspaniałych, regionalnych dań, które przygotowały panie z Kół Gospodyń Wiejskich poszczególnych miejscowości: Kluszkowiec, Maniów, Mizernej, Czorsztyna, Sromowiec Niżnych, Sromowiec Wyżnych oraz z Czerwonego Klasztoru na Słowacji.
 
Komisja w składzie: Teresa Wrocławiak, Maria Dudek oraz Andrzej Mikołajewicz, miała za zadanie wybrać najlepsze potrawy przygotowane przez Koło. Oceniane były nie tylko dania i nalewki, ale również sposób podania oraz zachowanie tradycji góralskich w postaci ubioru. Przewodnicząca komisji, pani Teresa Wrocławiak, uwzględniła tradycyjne, gliniane naczynia do podawania, nakryte stoły, które zostały przyozdobione starymi obrusami, ręcznie haftowanymi makatkami oraz pięknymi polnymi kwiatami. Oceniane były również programy artystyczne, które przygotowały cztery Koła Gospodyń Wiejskich. Były one oparte na tradycjach regionu. Mogliśmy usłyszeć stare przyśpiewki oraz zobaczyć stare sprzęty gospodarskie. Do degustacji Panie z KGW przygotowały zupy, ciasta, potrawy z kapusty, "gałuski", "pęcoki z fiziołkami", wodę z pokrzyw, kompoty z przydomowych owoców, nalewki wśród których były takie z aronii, mięty, "księżycówka", "pigwówka" i wiele wiele innych, których nie sposób wymienić. 
 
W trakcie obrad komisji nad tym, kto ma zwyciężyć, mogliśmy posłuchać koncertu inauguracyjnego pedagogów II Ogólnopolskich Warsztatów Gitarowo-Wokalnych w Kluszkowcach. Warsztaty te są organizowane w okresie letnim przez Agencję Kulturalną „Dobra Muzyka”. Pedagodzy wystąpili rodzinnie, w składzie: Piotr Kudełka (gitary), Jan Kudełka (gitara klasyczna), Jakub Kudełka (gitara elektryczna) oraz Maria Kudełka-Gonet (wokal). 

Fundatorami nagród pieniężnych dla poszczególnych Kół Gospodyń Wiejskich ufundował Tadeusz Wach, natomiast nagrody rzeczowe ufundowali: pan Bogusław Wiśniewski Dyrektor OT Agencji Rynku Rolnego w Krakowie, pan Karol Zachwieja przedstawiciel Małopolskiej Izby Rolniczej oraz pan Bronisław Dudka Dyrektor Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Karniowicach. Komisja jednogłośnie orzekła, iż wszystkie Koła zasługują na pierwsze miejsce. KGW, które przedstawiły program artystyczny otrzymały 1300 zł na rozwój, a pozostałe po 1000 zł. 

Podczas imprezy na scenie wystąpił zespół "Lubań" z Kluszkowiec, zagrali muzycy, przyjaciele zmarłego w styczniu br. Stanisława Gąsienicy kierownika kapeli Zespołu Regionalnego "Lubań" oraz instruktora zespołu "Mali Maniowianie", muzykanta i rzeźbiarza. W programie "Muzycko piyknie gros" wspominali Pana Stanisława.

Na zakończenie wieczoru wystąpił góralski zespół „Turnioki”, który łączy muzykę folkową z muzyką popową, rockową i reggae. Publiczność mogła się bawić przy skocznych utworach. Po występie zespołu rozpoczęła się dyskoteka, która trwała aż do godziny 1. w nocy.
 
Wśród obecnych na konkursie gości był m.in. Krzysztof Faber Starosta Powiatu Nowotarskiego, Bogusław Waksmundzki Urzędujący Członek Zarządu Powiatu, Anna Paluch Poseł na Sejm RP.
Autor: Weronika Kacwin / Oprac. red.
Zdjęcia: Weronika Kacwin, Magdalena Wojtarowicz
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij