Z wizytą w węgierskim Harkány

Fot. Arch. UMiG Szczawnica 2014.09.11 09:59 / news / czytano 2187 / opinie 0

W dniach od 5 do 8 września br. na zaproszenie Burmistrza Sándor Imri delegacja szczawnickich samorządowców z burmistrzem Grzegorzem Niezgodą gościła z wizytą w węgierskim mieście partnerskim Harkány.

Okazją do tegorocznej wizyty było spotkanie miast partnerskich, z którymi Harkány mają podpisane umowy współpracy. Oprócz szczawnickiej delegacji, w węgierskim uzdrowisku przebywali także przedstawiciele miasta Crikvenica /Chorwacja/, Péterréve /Serbia/, Tusnáafrürdö /Rumunia/, Bruchköbel /Niemcy/ oraz węgierskiego miasta Hajdúböszörmény. Podczas kilkudniowego pobytu zagraniczne delegacje miały okazję omówić dalsze kierunki współpracy zwłaszcza w kontekście planowanego pozyskania środków finansowych w ramach Programu "Europe for Citizens", poznać region Baranya i jego kulturę zwiedzając miasto Harkány, a także jego najbliższe okolice /Pécs, Villány, Siklós/.

Tegoroczne spotkanie połączone zostało z Festiwalem Winobrania, który od dwudziestu lat jest imprezą gromadzącą przedstawicieli branży winiarskiej w regionie Villány-Siklós zwanym „Toskanią Węgier”, uatrakcyjnioną dodatkowo licznymi imprezami kulturalnymi oraz koncertami. Należy wspomnieć, iż na Węgrzech znajdują się 22 regiony winiarskie, a produkowane tam wina zdobywają nagrody na konkursach międzynarodowych, dlatego zarówno Węgrzy jak i cudzoziemcy coraz częściej wyruszają w podróż, by osobiście poznać regiony produkcji wina i odwiedzić winne piwnice. 

- Uczestniczący w wyjeździe Dyrektor Publicznego Gimnazjum w Szczawnicy podjął rozmowy o rozpoczęciu współpracy pomiędzy gimnazjum a węgierską szkołą, która odpowiadać będzie profilem nauczania, a przede wszystkim wiekiem uczniów. Zawarcie porozumienia przyczyni się do rozwoju przyjaźni i współpracy pomiędzy placówkami oświatowymi oraz zapoczątkuje wymianę w dziedzinie kultury, sportu i ekologii pomiędzy szkołami – powiedział burmistrz.
Źródło: UMiG Szczawnica
Zdjęcia: Arch. UMiG Szczawnica
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij