Aukso w Jaworkach oklaskiwane na stojąco

Fot. AS 2016.08.10 21:55 / news / czytano 2146 / opinie 0

We wtorek 9 sierpnia w kościele pw. św. Jana Chrzciciela w Jaworkach odbył się koncert symfoniczny organizowany w ramach festiwalu XVII Letnia Filharmonia Aukso Pieniny 2016.

Dla licznie zebranej publiczności zagrała Aukso Orkiestra Kameralna Miasta Tychy pod batutą Marka Mosia oraz solista i wirtuoz skrzypiec Mariusz Patyra. W półtoragodzinnym programie zabrzmiały takie utwory jak: trzyczęściowa Symfonia G-dur Antonio Vivaldiego, Largo - temat z utworu Siedem ostatnich słów Chrystusa na krzyżu Józefa Hydna, część Serenady na smyczki Mieczysława Karłowicza, Cantabile Nicolo Paganiniego, Hora Staccato Grigorasa Dinicu i Jashy Haifetza oraz Fryderyka Chopina Nokturn cis-moll op. pośmiertne. Ostatnie trzy utwory opracował Krzysztof Herdzin.

Kompozytorzy wymienionych powyżej dzieł pochodzili m.in. z Włoch, z Austrii, z Polski i z Rumunii, dlatego koncert był muzyczną podróżą przez kilka krajów świata. Wirtuozowską grę Patyry i perfekcyjny akompaniament tyskiej orkiestry doceniła publiczność, nagradzając ich owacjami na stojąco. Na bis zabrzmiała Humoreska czeskiego kompozytora Antoniego Dworzaka.

- Uważamy, że to jest najlepsza orkiestra świata, zaś Patyra jest mistrzem, a na dodatek jest uroczy, kiedy opowiada o muzyce - stwierdziło pewne małżeństwo z Krakowa - jesteśmy melomanami i to była uczta dla ucha.

Sam Patyra chwalił grę orkiestry a zwłaszcza koncertmistrzyni Marty Huget-Skiby. Dyrygent a zarazem dyrektor artystyczny festiwalu Marek Moś z żartem powiedział o soliście: - Choćbym ile słuchał, to i tak nie zagram w ten sposób.

Dyrektorem całego festiwalu Aukso jest Justyna Rekść-Raubo, która na wstępie przywitała publiczność i muzyków. Współorganizatorem wydarzenia był (już nie po raz pierwszy) Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy. Na zakończenie podziękowano gospodarzowi jaworczańskiej świątyni ks. Tadeuszowi Wojciechowskiemu za obecność i udostępnienie obiektu, zaś muzykom i dyrygentowi za wspaniały koncert.

Autor: AS
Zdjęcia: AS
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij