Mistrzowskie interpretacje utworów Komedy podczas drugiego koncertu festiwalu Muzyka nad Zdrojami

Fot. Alina Lelito, Magdalena Wojtarowicz 2015.07.13 23:27 / news / czytano 1884 / opinie 0

Sobotni koncert w kościele parafialnym w Szczawnicy zdominowała muzyka współczesna w wykonaniu organisty Jana Bokszczanina w towarzystwie znakomitego trębacza jazzowego Roberta Majewskiego.

Uczestnicy koncertu usłyszeli utwory wybitnego polskiego kompozytora, słynnego jazzmana i pianisty, twórcy muzyki filmowej - Krzysztofa Komedy (Trzcińskiego) w wykonaniu duetu Jana Bokszczanina i Roberta Majewskiego. 

- Takiego koncertu w Szczawnicy jeszcze nie było - mówił rozpoczynając koncert Rafał Monita dyrektor wykonawczy festiwalu. 

I rzeczywiście. Brzmienie kościelnych organów w połączeniu z trąbką czy flugelhornem dało wyjątkowy efekt, muzyka świecka odegrana na chórze szczawnickiej świątyni przyjęta została przez publiczność bardzo ciepło. Warto podkreślić, że "nietypowość" sobotniego koncertu wynikała dodatkowo z tego, że publiczność oglądała na ekranie to co dzieje się za jej plecami - na chórze.

W programie koncertu znalazły się utwory kompozycje Krzysztofa Komedy i jego aranżacje m.in.: Zamyślenie/Niekochana (Wojciech Majewski & Krzysztof Komeda), Kattorna (Krzysztof Komeda, aranż. Ryszard Borowski), Ja nie chcę spać (Krzysztof Komeda, aranż. Michał Lamża) a także utwory na organy solo: Paweł Łukaszewski – „Icon” czy utwory estońskiego kompozytora muzyki chóralnej i instrumentalnej Arvo PÄrta.
 
Jan Bokszczanin - organista, pedagog. W 2000 roku ukończył studia w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie prof. Joachima Grubicha. Nagrał piętnaście płyt cd z muzyką organową dla renomowanych wytwórni płytowych. Uczestniczył w licznych kursach mistrzowskich prowadzonych przez takich profesorów jak: Guy Bovet (Szwajcaria), James David Christie (usa), Kevin Bowyer, Bernhard Hass (Niemcy), Zsigmont Szathmary (Węgry) oraz Harald Vogel (Niemcy). Koncertuje w większości krajów Europy, Rosji, Azerbajdżanie oraz USA.
 
Robert Majewski - trębacz, kompozytor i aranżer. Zdobył i nagrodę zespołową i i nagrodę indywidualną na konkursie „Jazz Juniors ‚83” w Krakowie, występując z zespołem „new presentation”. Z tym samym zespołem w 1985 roku został laureatem i nagrody zespołowej w konkursie w Leverkusen (rfn). W 1990 roku został finalistą „Światowego Konkursu Trębaczy im. Louisa Armstronga w Waszyngtonie”. Za działalność artystyczną w 1990 roku otrzymał państwową nagrodę im. Stanisława Wyspiańskiego. Następna nagroda to „ muzyk roku 1990” przyznana Majewskiemu przez redakcję i Programu Polskiego Radia. W 1991 przyznano mu stypendium im. Krzysztofa Komedy. Występował na wielu festiwalach krajowych i zagranicznych. W roku 1998 na festiwalu „Jazz Jamboree” grał wspólnie z takimi gwiazdami, jak: Clark Terry, Roy Hargrove i Nicolas Pyton, Jan Ptaszyn Wróblewski, Zbigniew Namysłowski, Wojciech Karolak, Henryk Miśkiewicz, Włodzimierz Nahorny, Andrzej Jagodziński, Wojciech Niedziela, Jacek Niedziela, Grzegorz Nagórski, Lars Danielsson, n.h.o. Pedersen, Ewa Bem, Anna Maria Jopek czy Grzegorz Ciechowski. Nagrywał również muzykę filmową i teatralną, zapraszany przez takich twórców jak Zbigniew Preisner, Krzesimir Dębski, Jerzy Satanowski.  W jego szerokiej działalności artystycznej ważne miejsce zajmuje praca pedagogiczna. Jest wykładowcą trąbki na Wydziale Jazzu w z.p.s.m. ii stopnia im. F. Chopina w Warszawie 2006 r. w uznaniu wybitnych osiągnięć w propagowaniu polskiego jazzu otrzymał Odznakę Honorową Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego.

W kolejną sobotę spotkanie z muzyką Chopina w wykonaniu zespołu Marii Pomianowskiej. Serdecznie zapraszamy!
Autor: mw
Zdjęcia: Alina Lelito, Magdalena Wojtarowicz
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij