Biały Potok wymaga regulacji

Fot. Pieninyinfo.pl 2014.06.03 17:56 / news / czytano 2670 / opinie 7

Podtopione budynki i posesje przy ulicy Biały Potok w Krościenku n/D podczas majowej powodzi potwierdzają konieczność regulacji potoku. Mieszkańcy proszą, by Gmina w końcu zajęła się tym problemem.

Jak podkreślają mieszkańcy, potok przepływający przez wieś już nieraz powodował podtopienia, a nawet poważne zalania budynków. Część mieszkańców, których działki przylegają bezpośrednio do rzeczki, w czasie ostatniej powodzi niemal całą noc pilnowała przepustów i mostków i tylko dlatego nie doszło do wylania Białego Potoku na drogę gminną i zalania prywatnych ogródków i budynków. - Kosztowało nas to dużo pracy, mamy już dość pilnowania swojego dobytku podczas większych opadów deszczu. Potok koniecznie trzeba wyregulować – mówi jeden z mieszkańców. 

Biały Potok miejscami jest bardzo wąski, a mały przepływ wody zwłaszcza w tych miejscach powoduje wylewanie się wody poza koryto podczas intensywniejszych lub nagłych opadów deszczu. Dlatego grupa 18 mieszkańców ulicy Biały Potok podpisała się pod listem do Wójta Gminy Krościenko n/D z prośbą o zlecenie podjęcia działań odpowiednim służbom w celu jak najszybszego uregulowania brzegu potoku. W piśmie czytamy: - Koryto rzeczki, w czasie ostatniej powodzi, zostało zasypane niesionym przez wodę rumoszem i jest bardzo płytkie. Zwracamy się z w pierwszej kolejności z prośbą o pogłębienia koryta. Jest to sprawa bardzo pilna. Mieszkańcy w piśmie podkreślają także, że po raz kolejny wyrażają zgodę na wejście w teren i wykonanie prac regulacyjnych.

- Temat przychodzi z chwilą jak woda jest wysoka. Na Białym Potoku rożne były przymiarki, komisje i rożne reakcję mieszkańców. Ten potok sam się nie zawęził do szerokości 80 centymetrów, robią to ludzie którzy tam mieszkają i dlatego przyczyna wylewania potoku jest jasna – zaznacza wicewójt Janusz Piwoni.

Sprawa regulacji ciągnie się od ponad 10 lat. Pracownicy Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej oddziału nowotarskiego znają temat i podkreślają, że najpierw powinna zostać wykonana wstępna koncepcja ewentualnej regulacji i do tego wykonana mapa sytuacyjno-wysokościowa oraz rozwiązane problemy własnościowe działek przylegających do koryta rzeki. -  Mieszkańcy muszą zobaczyć na załączniku graficznym jak miałaby wyglądać regulacja, to dałoby im pełny obraz sytuacji – akcentuje nowotarski RZGW. 

Do tej pory, z ramienia Urzędu Gminy potok został pogłębiony na kilkunastometrowym odcinku.
Autor: Oprac. red.
Zdjęcia: Pieninyinfo.pl
Dodaj do:


Ostatnie komentarze

kruk2014.06.06 13:06
pod koniec lat siedemdziesiątych były pieniądze na regulację potoku wszystko było dopięte na ostatni guzik oprócz ludzi którzy dzisiaj krzyczą że ich zalewa a wtedy nie było między innymi zgody na wjazd sprzęty na ich działki, już nie mówiąc o granicach na teren ich posesji. Niby jak mieli regulować potok no więc pieniądze poszły na regulację gdzie indziej
Góral2014.06.06 12:06
Faktycznie tak jest. Moim zdaniem nie ma innego sposobu jak rozbiórka zabudowań nad potokiem. Wszyscy wiedzom o co chodzi tylko każdy zwala winne na innego.... Popatrzmy obiektywnie i z dystansem na stare mapy i zakończmy spory regulacją potoka. A kto się nie godzi to później ma pretensję do siebie - wystarczy przejść się dzisiaj korytem rzeki zobaczyć co jest w korycie rzeki w pewnych fragmentach.
kruk2014.06.06 08:06
wydaje mi się, że ci co teraz najgłośniej domagają się regulacji najbardziej zawęzili potok i postawili zabudowania w granicach potoku i co teraz? zabrać sąsiadom aby szerokość potoku się zgadzała najpierw krzyczą a jak dochodzi co do czego to wtedy nie ruszać niby ich własności
wron2014.06.05 12:06
nie chodzi o samo nadsypanie ale i o budynki postawione na rzeczce
Góral2014.06.05 07:06
To niech gmina weźmie mapy i zobaczy jak biegł potok:) W czym problem w tym, kto nadsypał to mu zabrać. Nie zgadza się to mu wytoczyć sprawę o zagrożenie powodziowe wsi :P A na poważnie dużo się gada, a mało robi. Temat regulacji ucichnie po wyborach!!
kkkjkjkjk2014.06.04 22:06
racja wina stoi po srtonie ludzi mieszkajacych na tym potokiem bo z roku na rok nadsypuja i zwerzaja koryto zeki
Góral2014.06.03 19:06
"Ten potok sam się nie zawęził do szerokości 80 centymetrów, robią to ludzie którzy tam mieszkają i dlatego przyczyna wylewania potoku jest jasna – zaznacza wicewójt Janusz Piwoni." cytując to pytanie gdzie była władza i wszystkie komisję, że pozwoloną na taki stan rzeczy? A co Pan Piwonii przez wszystkie kadencję zrobił aby zapobiec takiemu stanu rzeczy?
1

reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij