Orkiestra z Wadowic pod kolejką

Fot. Janusz Wojtarowicz 2013.06.10 15:12 / news / czytano 5855 / opinie 0

Orkiestra Państwej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Wadowicach zagrała w minioną sobotę na scenie plenerowej przy dolnej stacji Kolei Linowej na Palanicę w Szczawnicy.

Państwowa Szkoła Muzyczna I st. w Wadowicach powstała w 1969 roku, gdy w ówczesnym Powiatowym Domu Kultury powstało Społeczne Ognisko Muzyczne. W roku 1971 Ognisko zostało przekształcone w filię Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Oświęcimiu. Na początku jej dyrektorem była Irena Kluczkiewicz, a w roku 1972 został nim Mieczysław Fryc. Przełomowym wydarzeniem w historii szkoły było uzyskanie stałej siedziby, dzięki ofiarności zasłużonych wadowickich nauczycielek- Janiny i Zofii Usiekniewicz oraz ich brata Józefa. W dniu 11 III 1973 r. przekazali oni budynek przy ul. Dzierżyńskiego 11 (dziś ulica Legionów) z przeznaczeniem dla szkoły muzycznej. Na pamiątkę tego wydarzenia wmurowano w korytarzu szkoły tablicę z napisem „Dar rodziny Janiny, Zofii i Józefa Usiekniewiczów, 1973”. Nadmienić trzeba, że ojcem Darczyńców był również zasłużony dla Wadowic Kazimierz Usiekniewicz, członek- założyciel i działacz Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” w Wadowicach, od roku 1890 jego długoletni naczelnik, inicjator budowy gmachu „Sokoła” (dziś: Wadowickie Centrum Kultury), w latach 1890-1921 nauczyciel gimnastyki w Gimnazjum.

Dzięki uzyskaniu własnej siedziby szkoła przekształciła się Zarządzeniem nr 56 z dnia 17 sierpnia 1974 r. Ministerstwa Kultury i Sztuki podpisanym przez ówczesnego wiceministra Władysława Loranca, z filialnej w samodzielną już placówkę. Jej powstanie miało ogromne znaczenie dla Wadowic i okolicznych miejscowości. Pozwalało rozwijać swoje zdolności utalentowanym dzieciom i młodzieży. Ilość chętnych do nauki zawsze przekraczała możliwości szkoły, stąd kontynuowano działalność Społecznego Ogniska Muzycznego, które istnieje już od 34 lat. Filie Ogniska działały także w Kalwarii Zebrzydowskiej, Lanckoronie, Wieprzu, Brzeźnicy i Makowie Podhalańskim, pozwalając wyszukiwać młode talenty.

Na początku działalności szkoły prowadzono naukę w klasach: fortepianu, skrzypiec, akordeonu, klarnetu i trąbki. Od roku 1976 istnieje klasa wiolonczeli, od 1995 klasa fagotu, a od 2003 klasa fletu poprzecznego.
 
Na koncert, którego organizatorem był Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy przyszło kilkadziesiąt osób. Uczniowie wadowickiej szkoły zagrali między innymi;

- J. B. Lully - "Marche pour le Ceremonie des Tures"
- W. A. Mozart - "Rondo"
- W. A. Mozart - "Wesele Figara"
- A. Piazzolla - Tango "Oblivion"
- A. Chaczaturian - "Walc"
- The Verve - "The Bittersweet Symphony" 
- M. Mancini - "Różowa pantera" 
- P. McCartney, J. Lennon - "Michelle"
- J. Wiliams - muzyka z filmu "Indiana Jones"
Autor: Oprac. red.
Źródło: PSM I i II st. w Wadowicach
Zdjęcia: Janusz Wojtarowicz
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij