Letnia Filharmonia AUKSO od dzisiaj w Pieninach

Fot. Magdalena Wojtarowicz 2015.08.06 08:15 / news / czytano 2593 / opinie 0

Pienińska odsłona festiwalu tegorocznej "XVI Letniej Filharmonii aukso" to propozycja spędzenia trzech dni przy dźwiękach muzyki klasycznej i tanecznej, wśród wyjątkowych osób i w ciekawych miejscach.

O szczegółach wydarzenia mówili podczas środowej konferencji dyrektor festiwalu Justyna Rekść-Raubo, prezes ZEW Niedzica S.A. Grzegorz Podlewski, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Szczawnicy Piotr Gąsienica oraz dyrektor Dworku Gościnnego Agnieszka Pietruszka. 

Festiwal rozpocznie się od spotkania poświęconego szczególnemu zawodowi jakim jest zawód lutnictwa, o tajnikach i specyfice tego niecodziennego zawodu opowie w czwartek 6. sierpnia w Niedzicy na Zamku Dunajec Jerzy Maślanka - lutnik z zawodu, współpracujący na stałe z czołowymi orkiestrami angielskimi. Spotkanie jest otwarte dla publiczności.

W piątek festiwal zagości w Szczawnicy w Dworku Gościnnym. Na początek organizatorzy proponują spotkanie z kompozytorem Mikołajem Góreckim mieszkającym w Stanach Zjednoczonych. W programie pienińskiej odsłony znajdzie się jego współczesne divertimento w zestawieniu z divertimento Wolfganga Amadeusza Mozarta. Wieczorem koncert w wykonaniu Marcina Wyrostka (akordeon) finalisty Mam Talent oraz AUKSO Orkiestry Miasta Tychy pod dyr. M. Mosia.

Kulminacją, wielkim finałem będzie sobotni koncert w wielkiej przestrzeni Hali Maszyn Zespołu Elektrowni Wodnej w Niedzicy. Oprócz Marcina Wyrostka i Orkiestry Aukso na koncercie wystąpi siedmioosobowy zespół TANGO CORAZON tworzący tanga we własnych aranżacjach. - Będzie to najlżejszy program jaki prezentujemy podczas festiwalu, znajdziemy tam znane standardy z gatunku piosenki, będzie też akcent muzyki klasycznej, fragment jednej z pór roku Vivaldiego, wejdziemy w świat rozrywki którym zakończymy tegoroczny festiwal - mówiła podczas konferencji Justyna Rekść-Raubo.

Z kolei Grzegorz Podlewski prezes ZEW Niedzica S.A. zaznaczył, że spółka od wielu lat stara się prowadzić aktywną działalność w sferze społecznej, rozumianą m.in. jako wspieranie inicjatyw z obszaru kultury, również tej wyższej. - Zależy nam na tym, by pewne wydarzenia odbywały się w Niedzicy. Stąd pomysł, by wrócić do czasów, gdzie kilkanaście lat temu miały miejsce koncerty w hali maszyn. Wiele się zmieniło w zakresie regulacji prawnych, głównie w temacie wchodzenia na teren elektrowni. Przy odpowiedniej kontroli ten kłopot możemy ominąć i wprowadzić kilkaset osób na halę i w zeszłym roku świetnie nam się to udało - zaznaczył prezes elektrowni.

Agnieszka Pietruszka mówiła o tym, że Dworek Gościnny jest miejscem ludzi z pasją, dlatego w jego działalność idealnie wpisuje się XVI Letnia Filharmonia AUKSO. - Chcemy, by publiczność mogła poznać artystów bardziej, dlatego spotkania i koncerty opatrzone są interakcją z publicznością. Po głównym koncercie, w piątek, będzie możliwość krótkiego spotkania z artystami - mówiła dyrektor Dworku.

Organizacją festiwalu, połączeniem wątków formalnych, różnych przecież podmiotów - organizacji pozarządowej jakim jest stowarzyszenie, spółki Skarbu Państwa, partnera prywatnego i instytucji samorządowej, podjął się Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy. - Dopięte są umowy, współpraca z partnerem prywatnym, z głównym sponsorem. Nie byłoby to możliwe bez wypracowania pewnego poziomu współpracy z ZEW Niedzica. Mamy do siebie zaufanie, bo to nie jest pierwsze większe przedsięwzięcie, które robimy razem - podkreślił Gąsienica. Mówił także o dobrej współpracy z Dworkiem Gościnnym i świetnym przygotowaniu części i poziomu artystycznej festiwalu, które wzięła na siebie dyrektor festiwalu.

Na koniec konferencji prasowej o swojej pasji tworzenia instrumentów smyczkowych opowiedział mieszkający w Londynie od ponad 20 lat lutnik Jerzy Maślanka, na spotkanie z którym zapraszamy już dzisiaj wieczorem do Niedzicy.

Bilety w cenie 20 złotych na piątkowy koncert w szczawnickim Dworku Gościnnym można nabyć w biurze MOK w Szczawnicy, w Willi Marta (Szczawnica), w Butiku przy placu Dietla, rRstauracji Jazz Bar albo bezpośrednio przed koncertem.

Bilety na sobotni koncert w Hali Maszyn w Niedzicy będzie można kupić od dzisiaj w MOK, bądź przed koncertem przed wejściem do Hali Maszyn Punkcie Obsługi Publiczności. Z uwagi na specyfikę miejsca, każda osoba wybierająca się na koncert powinna mieć ze sobą dokument tożsamości ze zdjęciem. Organizatorzy proszą o przybycie na co najmniej pół godziny przed koncertem. Cena biletu 20 zł.
 
„LETNIA FILHARMONIA aukso” to unikalny projekt kulturalno-edukacyjny, umożliwiający kontakt ze sztuką grupom społecznym, które ze względu na usytuowanie z dala od największych ośrodków nie mają takich możliwości na co dzień. W Pieninach w Szczawnicy i Niedzicy zagości po raz drugi. 

Autor: mw
Zdjęcia: Magdalena Wojtarowicz
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij