Polska jaką znam - wystawa fotografii prawnuczki Adama Stadnickiego

Fot. Magdalena Wojtarowicz 2013.08.31 13:40 / news / czytano 5447 / opinie 0

Wczoraj w Szczawnicy otwarta została wystawa pn. "Pachnące Jarzębiną" autorstwa Barbary Caillot Dubus prawnuczki Adama Stadnickiego pokazująca szereg prywatnych, bardzo subiektywnych zdjęć w formie refleksów, powidoków i odbić. 

Autorka prac jest absolwentką dziennikarstwa, kulturoznawstwa i języków obcych. ale i podróżniczką – odwiedza i fotografuje miejsca i kraje takie jak: Pakistan, Nepal, Indonezja, Chiny, Indie, Bliski Wschód, Rosja. Głównym tematem jej fotografii jest człowiek i dokumentowanie odmiennych kultur i zwyczajów. Stypendystka "Mairie de Paris i Ministerstwa Młodzieży i Sportu Republiki Francuskiej”, późniejszy reportaż o misjach katolickich w Indiach oraz wystawa fotograficzna w Hotel de Ville w Paryżu, została nagrodzona przez Jacques Chirac’a.
 
Od 1999 roku mieszka w Polsce gdzie pracowała w miesięczniku francuskojęzycznym "Le Courrier de Varsovie”. Uczestniczka licznych warsztatów prowadzonych przez Galerię Luksfera, National Geographic, Nikona, Akademię Fotoreportażu, NAPO, Magnum Master Class prowadzone przez Antoine d’Agata w Paryżu, czy Workshop: Interiors z Michael Ackerman w Agence Vu. Od 2009 członek Press Club Polska, zaś od 2011 członek ZPAF. Jej książka – „Thekla i jej chłopakowy świat” – otrzymała w 2010 roku nagrodę – książka roku - IBBY.
 
Chociaż urodziła się w Paryżu, to prawie całe dzieciństwo spędziła na podróżach między Francją a Podhalem. Stąd też Tatry, górale i tradycje związane z tą krainą są jej szczególnie bliskie. Wspomnienia z dzieciństwa to ziemia, dzika i zachwycająca przyroda, szum wiatru i cisza. I najważniejsze od zawsze - zapachy, ulotne, powracające. Formuła fotograficzna otwartej wczoraj wystawy nawiązuje do wspomnień jakie pozostawiły w pamięci autorki chwile, wydarzenia i związane z tym emocje i przeżycia z czasów dzieciństwa spędzonego przez autorkę na ukochanym przez nią Podhalu.  
 
- Aktualnie pracuję nad książką dotyczącą życia moich dziadków Adama i Jadwigi Czartoryskich, część tej książki poświęcona jest Szczawnicy. Jeśli chodzi o wybór prac otwieranej dzisiaj wystawy to wybrałam dzieła, które pokazują Polskę jaką ja znam. Wszystkie te fotografie zrobione są tutaj na południu, w górach Pieninach, Tatrach i Gorcach. Jarzębina jest dla mnie bardzo Polska stąd taki wybór tytułu wystawy.- mówiła Barbara Caillot Dubus.
 
Prace autorki można oglądać do 20. października br. w Galerii Pijalni Wód Mineralnych na Placu Dietla codziennie oprócz wtorków w godzinach od 9.00 do 16.30. Grupa Thermaleo & Uzdrowisko Szczawnica zaprasza.
Autor: Oprac. red.
Zdjęcia: Magdalena Wojtarowicz
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij