Szczawnicki Chór Kameralny ponownie w Warszawie

Fot. Jakub Węgrzyn 2017.04.23 23:55 / news / czytano 2177 / opinie 0

Szczawnicki Chór Kameralny  po raz drugi już został zaproszony przez Uniwersytet Warszawski do wzięcia udziału w prestiżowym cyklu pn. „BACH 200UW”, związanym z obchodzonym w zeszłym roku Jubileuszem 200- lecia UW.  Jest to cykl koncertów prezentujących kantaty J.S.Bacha , w którym występuje  czołówka polskich zespołów barokowych.

Zagramy razem z naszymi czeskimi przyjaciółmi oraz solistami pod wspólną marką Baroque Collegium 1685, której działalność zainaugurowaliśmy w zeszłym roku wykonaniem Oratorium Wielkanocnego  J.S.Bacha. Tym razem zaprezentujemy trzy Kantaty, oznaczone w katalogu dzieł Bacha numerami BWV 65,123,133. Pod tym cyferkami kryje się muzyka najwyższej jakości i dogłębnie poruszająca zarazem;  wymagająca wirtuozerii i niekonwencjonalnego  instrumentarium.

Kantata BWV 133 „Ich freue mich In dir” jest pełna pozytywnej energii, z wizjonerską arią sopranową. BWV 123 i 65 były przeznaczone na św. Epifanii, zostały  skomponowane przez Bacha rok po roku na tę samą okazję. Zestawienie ich jest niezwykle interesujące,  bo Bach podszedł do tematu diametralnie różnie. Pierwsze  z dzieł BWV 65, ma prawdziwie królewski rozmach, jest barwne a momentami nawet egzotyczne,  natomiast BWV 123 - „Liebster Immanuel”  to kantata mistyczna,  sięgająca najskrytszych zakamarków ludzkiej duszy, która bezkompromisowo ufa i kocha aż po grób  - mówi Agnieszka Żarska,  założycielka i dyrektor artystyczny Baroque Collegium 1685.

Szczawniccy Kameraliści mają nadzieję, iż nadarzy się okazja do zaprezentowania tych  bachowskich arcydzieł także publiczności w Małopolsce:

Chcielibyśmy przede wszystkim  podziękować Fundacji Uniwersytetu Warszawskiego- organizatorom tego niezwykłego cyklu, którzy ponownie nam zaufali i powierzyli  zadanie przybliżenia tej fantastycznej muzyki warszawskiej publiczności.  Pod względem artystycznym jesteśmy gotowi do podejmowania ciekawych, wymagających projektów i  bardzo byśmy chcieli częściej koncertować również w Szczawnicy i regionie,  ale  zależy to w zupełności od środowisk, które dysponują środkami finansowymi na kulturę i zechciałyby skutecznie  wesprzeć nasze międzynarodowe przedsięwzięcia -dodaje Żarska.

Koncert Baroque Collegium 1685 odbędzie się 6 maja, o godz. 19.00 , w Kościele ss. Wizytek na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie.

Koncert zorganizowany przez Fundację Uniwersytetu Warszawskiego przy współpracy Instytutu Muzykologii oraz przy wsparciu finansowym Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Źródło: SCC
Zdjęcia: Jakub Węgrzyn
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij