Ginące zawody pomysłem na przyszłość

Fot. Arch. szkoły 2015.05.15 22:00 / news / czytano 3903 / opinie 0

Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Szczawnicy-Jabłonce realizuje kolejny projekt finansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego pod nazwą „Ginące zawody pomysłem na przyszłość”.

Projekt realizowany jest w skali całej Polski i bierze w nim udział 160 osób w wieku 18–25 lat, oraz 28 instruktorów praktycznej nauki zawodu. 

Głównym celem projektu jest przeszkolenie młodych ludzi w tzw. „ginących” zawodach z zakresu tradycyjnego rzemiosła takiego jak: tkacz, dekarz, rymarz kołodziej, kowal, zdun, kamieniarz, cukiernik, piekarz. 

Centrum zrekrutowało do projektu grupę 6 mężczyzn, którzy nabywają umiejętności w zawodzie rymarza. Rymarstwo, czyli technika wyrabiania przedmiotów skórzanych: galanteryjnych, sportowych, myśliwskich czy chociażby uprzęży. W dobie renesansu jeździectwa, a także myślistwa jest to zawód dobrze rokujący na przyszłość. Warsztat rymarza nie potrzebuje wielkiego wkładu finansowego, ponieważ jest dość skromny: składa się głównie imadła osadzonego w ławie, noży do skóry, dziurkaczy, igieł rymarskich i szydeł, jednak wymaga on wielkich umiejętności i cierpliwości w wykonaniu.  

Poza zajęciami w ramach kursu zawodowego, młodzież skorzystała już z kursu przedsiębiorczości, który być może w przyszłości pomoże im założyć własną działalność gospodarczą, a zajęcia z doradcą zawodowym pomogą poznać techniki skutecznego poruszania się po rynku pracy, pisania życiorysu, listu motywacyjnego oraz zasad korzystnego zaprezentowania się pracodawcy. Udział w projekcie , jest całkowicie bezpłatny a dodatkowo młodzież otrzymuje zwrot kosztów dojazdu oraz wyżywienie podczas wszystkich zajęć szkoleniowych. 

Głównym założeniem tych działań jest połączenie idei przedsiębiorczości z promocją historii i kultury regionalnej, której częścią są właśnie „Ginące zawody”.
Autor: Łukasz Hurakała
Zdjęcia: Arch. szkoły
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij