XIX Letnia Filharmonia Aukso – Pieniny 2018

Fot. Arch. MOK 2018.08.19 15:49 / news / czytano 1989 / opinie 0

Finałowym koncertem orkiestrowym w dużej Sali Dworku Gościnnego zakończyła się 16 sierpnia br. XIX Letnia Filharmonia Aukso – Pieniny 2018. Na scenie zaprezentowali się -  zapowiadani przez dyrektor festiwalu Justynę Rekść – Raubo -  Ethnojazz Orchestra wraz z AUKSO Orkiestrą Kameralną Miasta Tychy pod dyrekcją Marka Mosia.


Ethnojazz Orchestra to niezwykły projekt z udziałem międzynarodowej grupy Krzysztofa Kobylińskiego KK PEARLS, w której skład, oprócz lidera, wchodzą Reut Rivka (śpiew, sopran), Dima Gorelik (gitara), obydwoje z Izraela, Edi Sanchez (gitara basowa) z Kolumbii i Waldemar Lindner (Perkusja) z Polski. Kompozycje Krzysztofa Kobylińskiego, grającego na fortepianie, dzięki udziałowi Orkiestry AUKSO, zyskały szerokie brzmienie i nowy wymiar muzyczny. Wspaniałej, świeżej orkiestracji dokonał Piotr Steczek, kompozytor, aranżer, multiinstrumentalista, skrzypek Orkiestry AUKSO, który podczas koncertu rozpoczął jeden z utworów, grając na duduku. Za teksty do projektu odpowiedzialna była Reut Rivka, wokalistka obdarzona magicznym głosem, którym uwiodła publiczność, wprowadzając w niecodzienne klimaty muzyczne. Koncert, przez swoją wielokulturowość, liczne odniesienia do tradycji narodowych każdego z wykonawców, stworzyła stopliwe dzieło, nową jakość muzyczną z pogranicza ethno – jazzu i muzyki rozrywkowej.

Koncert został bardzo dobrze przyjęty przez przybyłą publiczność, w śród której znaleźli się m.in. senator RP Jan Hamerski z małżonką, Andrzej Mańkowski – prezes Fundacji Andrzeja Mańkowskiego, Helena Mańkowska, wiceprezes zarządu Thermaleo Plus Sp. z o.o. wraz z Janem Lubomirskim Lanckorońskim, Gabriela Kierzyk, prezes zarządu Uzdrowiska Szczawnica S.A., dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Szczawnicy Tomasz Hurkała i Grzegorz Podlewski z małżonką, inicjator pienińskiej odsłony Letniej Filharmonii Aukso pięć lat temu. Brawa nie milkły, bisy następowały wielokrotnie…

 XIX Letnia Filharmonia AUKSO – Pieniny 2018 została zainaugurowana 13 sierpnia we foyer Dworku Gościnnego. W koncercie inauguracyjnym Union Civica wystąpił gitarzysta Waldemar Gromolak oraz Kwintet Kameralistów AUKSO w składzie: Marta Huget – Skiba – skrzypce, Nirosław Nowodas – skrzypce, Jarosław Samson – altówka, Joanna Urbańska – Mikszta – wiolonczela, Barbara Oruba – kontrabas. 

W programie znalazły się utwory iberoamerykańskich twórców – tanga, bolera, walce, które solo zagrał Waldemar Gromolak, wirtuoz gitary klasycznej, uznany i wysoko ceniony solista i kameralista. W dalszej części wystąpił Kwintet Kameralistów AUKSO w Koncercie nr 2 g- moll „Lato” RV 315 A. Vivaldiego ze słynnych Czterech pór roku. Na finał zabrzmiało fantastyczne Concierto del Sur M. M. Ponce zagrane wspólnie przez kwintet i Waldemara Gromolaka. 

Drugi dzień XIX Letniej Filharmonii AUKSO – Pieniny 2018 zyskał odsłonę jaworczańską. W kościele filialnym pw. św. Jana Chrzciciela 14 sierpnia w koncercie orkiestrowym wystąpiła AUKSO Orkiestra Kameralna Miasta Tychy pod dyrekcją Marka Mosia oraz solista – Waldemar Gromolak – gitara.

W programie wieczoru, z racji obchodzonej w tym roku 100.rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, znalazły się utwory głównie polskich kompozytorów. Na początek przybyli licznie melomani usłyszeli niedokończoną Suitę na orkiestrę smyczkową G-dur, Ignacego Jana Paderewskiego ze wzruszającym Adagio. Kolejnym dziełem, a zarazem powiewem współczesności, był niezwykły utwór Emille Bell Zygmunta Krauzego, inspirowany koreańską legendą o gigantycznym dzwonie, który nie miał brzmienia, dopóki nie zyskał „ognistego ducha smoka”…

Kolejna część koncertu była wspólnym występem orkiestry AUKSO i grającego na gitarze klasycznej Waldemara Gromolaka, tym razem w klimatach włoskiego baroku. W jaworczańskiej świątyni zabrzmiały dwa koncerty Antonio Vivaldiego: Koncert gitarowy C-dur RV 425 (mandolinowy) i Koncert gitarowy D-dur RV 93 (lutniowy), prezentujące perfekcję wykonawczą orkiestry AUKSO oraz cały kunszt wirtuozerski Waldemara Gromolaka. Okazało się, że przybycie do Jaworek i możliwość zagrania w tym miejscu ma dla artysty ogromny wyraz sentymentalny z racji jego półłemkowskich, półgóralskich korzeni. W efekcie pojawiły się bisy – Tango en Skai R. Dyensa oraz dedykowana publiczności i wszystkim mieszkańcom Jaworek kompozycja gitarzysty Nie wiem.

Na koniec nastąpił powrót do polskiego repertuaru. Tym razem orkiestra wykonała czteroczęściową, romantyczną Serenadę na orkiestrę smyczkową op.2  Mieczysława Karłowicza.

15 sierpnia, w trzecim dniu XIX Letniej Filharmonii AUKSO, w Sali Jazz Baru Dworku Gościnnego odbył się recital fortepianowy Krzysztofa Kobylińskiego. Koncert został poprzedzony spotkaniem z artystą - gościem festiwalu, które wspólnie poprowadzili Justyna Rekść -  Raubo i Marek Moś. 

Krzysztof Kobyliński jest kompozytorem, aranżerem i pianistą o orientacji jazzowo – klasyczno – etnicznej, dyrektorem artystycznym zespołu KK PEARLS. Jest autorem kilkudziesięciu albumów i wersji koncertowych projektów, w których oprócz zespołu KK PEARLS i Orkiestry AUKSO brała udział plejada czołowych polskich i zagranicznych artystów. Jest również twórcą festiwalu PalmJazz i Filharmonia, a także pomysłodawcą, kreatorem i fundatorem Centrum Kultury Jazovia w Gliwicach; z wykształcenia – inżynierem informatykiem!

Swoje niewiarygodne zdolności improwizacyjne zaprezentował podczas recitalu fortepianowego Sagrada Familia, złożonego z własnych utworów, powstałych podczas pobytu w Barcelonie, z inspiracji słynnej katedry autorstwa Antonio Gaudiego. To twórcza projekcja wrażeń i przemyśleń artysty. Podczas koncertu uważni słuchacze dwukrotnie mogli usłyszeć nawiązania do polskich pieśni: Płonie ognisko w lesie oraz Pod Twą obronę, co było swoistym ukłonem pianisty w stronę publiczności, z racji świątecznego dnia i malowniczego otoczenia Szczawnicy. Krzysztof Kobyliński, niezmordowany w grze, płynnie przechodzący od tajemniczego klimatu po nastrój pełen ekspresji, skupiony, poszukujący nowych współbrzmień, jeszcze nieodkrytych tropów i skojarzeń muzycznych, oczarował i zaczarował słuchaczy wszechstronnością możliwości technicznych swej gry i interpretatorską wyobraźnią. Swoją klasę potwierdził podczas koncertu finałowego.

Festiwal zorganizowany został przez Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy i Fundację f.o.r.t.e., dzięki współpracy z Grupą Thermaleo & Uzdrowisko Szczawnica, Fundacją Andrzeja Mańkowskiego. Jego dyrektorem artystycznym jest Marek Moś, a Patronat Honorowy nad festiwalem roztoczył Burmistrz Miasta i Gminy Szczawnica Grzegorz Niezgoda. Wszystkie wydarzenia muzyczne XIX Letniej Filharmonii AUKSO prowadziła jego dyrektor – Justyna Rekść – Raubo.
Autor: Oprac. red.
Źródło: MOK Szczawnica
Zdjęcia: Arch. MOK
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij